kpb

54. KFF: Laureaci festiwali (26 maja): Virtuoso Virtual; Kiosk; Pralnia

LAUREACI FESTIWALI | FESTIVALS AWARD WINNERS, 87' 

VIRTUOS VIRTUAL
reż.|dir. Thomas Stellmach, Maja Oschmann, DE 2013, 8’ (anim.)

Z drobnej kropli atramentu tworzą się wzory, które pod wpływem muzyki zaczynają prowadzić własne życie. Wykreowane rysunki w ekspresyjny i abstrakcyjny sposób wyrażają różne emocje, a współgrając ze sobą na różnych płaszczyznach opowiadają poetyckie historie dyktowane przez melodię.

(opis na stronie KFF)
KIOSK | THE KIOSK
reż.|dir. Anete Melece, SUI 2013, 7’ (anim.)

Olga od lat pracuje i mieszka w niewielkim kiosku na środku placu. Zza szyb obserwuje codzienność przechodniów, wysłuchuje zwierzeń stałych klientów i doradza im – zawsze z szerokim uśmiechem na twarzy. W międzyczasie marzy o dalekich podróżach do egzotycznych krajów. Pewnego dnia jej monotonne życie niespodziewanie ulegnie niezwykłej zmianie.

(opis na stronie KFF)
PRALNIA | LAUNDRY ROOM
reż.|dir. Frédéric Florey, Floriane Devigne, SUI/FR 2013, 72’ (dok.)

Tytułowa pralnia tętni życiem. To tu, pod czujnym okiem Claudiny, nowej dozorczyni budynku, spotykają się jego mieszkańcy - by zrobić pranie. Ta zazwyczaj pospolita domowa czynność zmienia swoją rolę i staje się pretekstem do rozmów o niespełnionych marzeniach, utraconej nadziei i trudach codziennego życia. Pośród proszku i pracujących pralek mieszają się kultury, religie i kraje pochodzenia, a każda opowiedziana historia - tak jak poszczególne części brudnej garderoby po skończonym praniu - nabiera innego, „czystego” znaczenia. Ten obserwacyjny dokument to próba innego spojrzenia na ponoć nieskazitelne szwajcarskie społeczeństwo.

(opis na stronie KFF)


Pokaz w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Bookmark and Share