kpb

Teoria wszystkiego (Gilliam)

tytuł oryginalny: The Zero Theorem

reżyseria: Terry Gilliam
aktorzy: Christoph Waltz, Mélanie Thierry, Matt Damon, Tilda Swinton, David Thewlis, Lucas Hedges

czas trwania: 107 min.
produkcja: USA/Rumunia/Wlk. Brytania 2013
premiera: 2014-05-23

Teoria wszystkiego jest niezwykłą wyprawą do szalonego, surrealistycznego świata Terry'ego Gilliama. To czarna komedia w gwiazdorskiej obsadzie, z nagrodzonymi Oscarami Christophem Waltzem, Mattem Damonem oraz Tildą Swinton.

W niedalekiej przyszłości ludzie zostają pozbawieni resztek prywatności, a odpowiedzią na każde - nawet najskrytsze ich pragnienia - są wszechobecne wirtualne usługi, którymi sterują wielkie korporacje.

Ukrywający się przed światem ekscentryczny geniusz Qouen Leth (Waltz) otrzymuje od prezesa zarządu najpotężniejszego koncernu świata (Damon) tajną misję. Korzystając z wszelkich dostępnych ludziom środków ma rozszyfrować sens istnienia wszechświata. Jednak zanim rozwiąże największą ze wszystkich zagadek, musi zmierzyć się ze swoimi paranojami i obsesjami, szaloną psychoanalityczką (Swinton), namolnym szefem, tajemniczą nieznajomą, która chce z nim uprawiać wirtualny seks oraz czarną dziurą, która nieubłaganie zasysa cały wszechświat...

Reżyser o filmie: „Mam nadzieję, że mój film nie przypomina niczego, co mogliście w ostatnich latach zobaczyć. Nie ma tu zombie, krzyżowców w pelerynach, obcych i gigantycznych eksplozji. Chociaż niewykluczone, że skłamałem w sprawie tej ostatniej pozycji”.

„Inteligentny scenariusz, fantastyczna scenografia i znakomite role Christopha Waltza i Melanie Thierry.”
Matthew Turner, „ViewLondon”

„Przyszłość to cukierkowo kolorowy paranoiczny koszmar - zdaje się mówić Gilliam w swoim najlepszym od lat filmie.” Philip Kemp, „Total Film”

„To właściwie film zamykający gilliamowską trylogię, której poprzednie części to Brazil i 12 małp. Tym razem do tych dystopijnych wizji Gilliam dołożył media społecznościowe, biotechnologię i wiedzę o tym, że w dzisiejszych czasach wielu ludzi to niewolnicy swojej pracy. (...) Przygotujcie się na to, że ten film namiesza wam w głowach.” Annalee Newitz, io9.com


ZWIASTUN:

Bookmark and Share