kpb

Afrykańskie odloty - blok krótkich metraży

tytuł oryginalny: African Extraordinary - short films

reżyseria: varia

czas trwania: 114 min.
produkcja: Izrael/Etiopia/RPA i inne 2013

info: AfryKamera 2014

Zestaw dziewięciu odjechanych krótkich metraży z Afryki i nie tylko (w zestawie także krótka animacja z Izraela). Od podróży w czasie i karle-Hitlerze aż po eksperymentalne elegie czy nietypowe powiastki o miłości - znakomity zbiór filmów pełen zarówno nieokiełznanego humoru, jak i zadumy nad kwestiami samotności, śmierci czy rasizmu. Niezwykły blok pokazujący szeroki zakres tematów za pomocą często nietypowych środków.

ADAMT
reż. Zelalem Woldemariam, Etiopia 2013, 19'
(short film with English and Polish subtitles)

2013: MFF Odense - nagroda artystyczna, MFF Zanzibar - wyróżnienie, MF di Cinema Africano - wyróżnienie, MFF Afrykański w Luxor - najlepszy film krótkometrażowy
Akcja filmu umiejscowiona jest pod koniec lat 90-tych w buzującej stolicy Etiopii, Addis Abebie. Młody etiopski kompozytor i bębniarz staje przed szansą zagrania na renomowanym festiwalu muzycznym w Berlinie, jednak zmaga się z brakiem natchnienia podczas pisania utworów dla swojego zespołu. Wtedy pojawia się piękna kobieta (Lehsan), która kiedyś była bliską przyjaciółką muzyka z dzieciństwa.

DZIWNY OWOC | STRANGE FRUIT
reż. Hili Noy, Shimi Asresay, Izrael 2013, 8'
(short film with no dialogue)

2013: Festival Internacional de Animación FIDA w Chile, MFF Haifa, MF Animacji Golden Orchid w Pennsylwanii
Codzienna rutyna ojca i syna zostaje zakłócona przez spotkanie z nietypowym chłopcem, który różni się od nich kolorem skóry. Piękna, a zarazem niepokojąca, alegoria dotycząca rasizmu.

OCHRONA | SECURITY
reż. Mark Middlewick, RPA 2013, 15'
(short film with English and Polish subtitles)

2013: MFF Londyn, MFF Afrykański w Nigerii, MFF Jozi, MFF Kolory Nilu, Panafrykański FF w Los Angeles
Krótki dramat o samotnym ochroniarzu, który mając nocną zmianę w przepastnej galerii handlowej w Johannesburgu, znajduje ukojenie w ramionach manekina sklepowego.

IDŹ DO DIABŁA | GO TO HELL
reż. Beka Taye, Ethiopia 2014, 3'
(short film with Polish subtitles)

Zapracowany mężczyzna z wiecznie narzekającą żoną odkrywa, że poprzez zmianę daty w Windowsie może przenosić się w czasie.

CHODŹ ZE MNĄ | WALK WITH ME 
reż. Johan Oettinger, Peter Muhumuza Tukei, Dania/Kenia 2014, 13'
(short film with English and Polish subtitles)

MFF Rotterdam 2014
Poetycka wędrówka taneczna o ciekawości dziecięcej, o odkrywaniu świata i o rozbieganych duszach. 5-letnia Melanie mieszka na ugandyjskiej wsi. Energiczna i z wielką wyobraźnią dnie spędza otoczona ożywionymi zabawkami, które z czasem wytrącają ją ze snów na jawie i powodują, że odkrywa istnienie śmierci.

OCHRONIARZE | ARMED RESPONSE
reż. Donovan Graham, RPA 2012, 24'
(short film with English and Polish subtitles)

2013: MFF Durban, MF Krótkometrażowy Schnit - najlepszy film
Komedia zrealizowana w postaci mockumentary. Przedstawia dzień z życia małej prywatnej firmy ochroniarskiej pokazujący codzienność jednego z najbardziej intratnych przemysłów usługowych we współczesnej RPA.

PRĘDKOŚĆ ŚWIATŁA | SPEED OF LIGHT
reż. Youssef Alimam, Egipt 2014, 8'
(short film with English and Polish subtitles)

2014: MFF Rotterdam
2013: MFF Dubaj
Prędkość światła to bezkres wszechświata, która teoretycznie umożliwia podróż w czasie. Psychiatra, cierpiący na depresję po stracie żony i dziecka w wypadku, zaczyna dostrzegać szansę na zmianę swojego losu, kiedy jeden z jego pacjentów twierdzi, że podróż w czasie jest możliwa.

CHIGGER ALE
reż. Fanta Ananas, Etiopia, Hiszpania 2013, 11'
(short film with no dialogue)

2013: MFF Locarno
2014: MFF Rotterdam
Pewnej nocy w małej lokalnej tawernie na przedmieściach Addis Abeby pojawia się przedziwny klon Hitlera. „A świat został zglobalizowany poprzez zgliszcza...”

AFRONAUCI | THE AFRONAUTS
reż. Frances Bodomo, USA/Ghana 2013, 14'
(short film with no dialogue)

2014: MFF Sundance, SXSW, MFF Berlinale, MFF Edynburg
Czarno-biały film zainspirowany prawdziwą historią. Afronauci to alternatywna historia wyścigu kosmicznego lat 60-tych. Kiedy USA szykuje się do wysyłki Apollo 11 na Księżyc grupa wyklętych mieszkańców zambijskiej pustyni próbuje wyprzedzić Amerykanów. 17-letnia Matha Mwamba staje przed okazją, żeby wyruszyć w kosmos rakietą Bantu-7 i zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu...

w ramach: AfryKamera 2014.

Bookmark and Share