kpb

Instynkt gry

tytuł oryginalny: Spieltrieb

reżyseria: Gregor Schnitzler
aktorzy: Jannik Schümann, Michelle Barthel, Maximilian Brückner, Richy Müller, Ulrike Folkerts, Sophie von Kessel

czas trwania: 101 min.
produkcja: Niemcy 2013

info: Gry na dużym ekranie

Ten filmowy thriller powstał w oparciu o powieść znanej polskiemu czytelnikowi pisarki, Julie Zeh.

Dwójka uczniów, Ada i Alev eksperymentują z uczuciami, uważając się za nihilistów, przekraczają granice, ignorują zasady. Alev uważa, że wszystko, co ludzie robią, daje się sprowadzić do gry; że ludźmi można manipulować niczym figurami w grze. W tej, którą właśnie chce rozpocząć będzie zdany na pomoc Ady. Obydwoje rozpoczynają perfidną grę, w której ofiarą staje się melancholijny nauczyciel niemieckiego i w-fu, Polak o nazwisku Smutek. Będąca dziewicą, Ada, uwodzi Smutka w sali gimnastycznej, a Alev filmuje wszystko z ukrycia.

Po projekcji spotkanie z odtwórczynią głównej roli, Michelle Barthel. Spotkanie poprowadzi Kamil Śmiałkowski. 

Michelle Barthel - rocznik 1993. Mimo bardzo młodego wieku jest uznaną i utytułowaną aktorką. W roku 2010 za rolę Becky w filmie telewizyjnym Keine Angst otrzymała Niemiecką Nagrodę Telewizyjną (Deutscher Fernsehpreis), potem wyróżnienie „Najlepsza Aktorka Międzynarodowa” na Międzynarodowym Festiwalu w Biarritz oraz w roku 2011 nagrodę telewizyjną Marler (Marler Fernsehpreis) przyznawaną przez Amnesty International. W roku 2011 została laureatką prestiżowej nagrody Grimme przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości telewizyjnej.

Mając 20 lat, otrzymała propozycję zagrania głównej roli w produkcji kinowej. Reżyser Gregor Schitzler postanowił obsadzić ją w roli Ady w filmie Instynkt gry. Wcześniej grała w odcinkach znanej niemieckiej serii kryminalnej „Tatort”.

Od najmłodszych lat tańczy, śpiewa, gra na gitarze. W roku 2012 zdała maturę w Münster, obecnie mieszka w Berlinie.

Kamil Śmiałkowski - badacz kultury popularnej, krytyk, publicysta, scenarzysta komiksowy, popularyzator. Prowadził redakcje "Misia", "Premier", "Nowej Fantastyki", działy kultury "Newsweeka" i "Wprostu". Publikacje: "Bond. Leksykon" (2009, 2012), "Wampir. Leksykon" (2010), "Przedwiośnie żywych trupów" (wspólnie ze Stefanem Żeromskim; 2011). Twórca antynagrody filmowej "Węże".

Pokaz w ramach przeglądu Gry na dużym ekranie.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share