kpb

Sherlock Jr.

tytuł oryginalny: Sherlock Jr.

reżyseria: Buster Keaton
aktorzy: Buster Keaton, Kathryn McGuire, Joe Keaton, Erwin Connelly, Ward Crane

czas trwania: 45 min.
produkcja: USA 1924

info: 14. Festiwal Filmu Niemego

Nowatorska w formie komedia o magii kina. Młody i ubogi kinooperator, a równocześnie pasjonat sztuki detektywistycznej (Buster Keaton) zakochuje się w pięknej dziewczynie (Kathryn McGuire). Konkurentem do jej serca jest jednak lokalny “szejk”, także niezbyt bogaty. Pracownik kina kupuje ukochanej czekoladki za ostatniego dolara, a szejk kradnie ojcu dziewczyny zegarek, aby mógł kupić wybrance słodycze. Gdy kradzież wychodzi na jaw młody detektyw oferuje swoją pomoc w rozwiązaniu zagadki. Niespodziewanie zostaje jednak wrobiony w przestępstwo.

Sherlock Jr. nie zdobył popularności wśród ówczesnej publiczności. Został jednak doceniony przez magazyn “Times”, który umieścił go na liście 100 najlepszych filmów w historii kina. Być może wyprzedzał swoje czasy. Keaton zawarł w nim bowiem scenę, w której widzimy jak dosłownie wchodzi do innego filmu i tam rozwiązuje zagadkę kryminalną. Było to jak na owe czasy niezwykle nowatorskie rozwiązanie fabularne i formalne.

Film Sherlock Jr. otworzył pierwszą edycję Festiwalu Filmu Niemego w 1996 roku :)

// Visually inventive silent comedy about the magic of cinema. A movie theatre projectionist (Keaton), detective amateur, while tracking a thief, crosses the border of the real world and the film.

This fim opened the first edition of Silent Film Festival in 1996!


- muzyka na żywo | live music:
100nka

Pokaz w ramach 14. Festiwalu Filmu Niemego.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share