kpb

Królewna Śnieżka (1916)

tytuł oryginalny: Snow White

reżyseria: J. Searle Dawley
aktorzy: Marguerite Clark, Dorothy Cumming, Creighton Hale, Lionel Braham, Alice Washburn, H. Lyman Broening, Winthrop Ames

czas trwania: 65 min.
produkcja: USA 1916

info: 14. Festiwal Filmu Niemego

Niedawno odnaleziona i odrestaurowana Królewna Śnieżka w reżyserii J. Searle Dawleya z 1916 roku jest romantycznym filmem fantastycznym, opartym na przedstawieniu Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków wystawionym cztery lata wcześniej w jednym z Broadwayowskich teatrów.
Produkcja ta miała ogromny wpływ na rozwój Fabryki animowanych snów.

Zainspirowała Walta Disneya do stworzenia swojej słynnej adaptacji baśni braci Grimm z roku 1937 - pierwszej poważnej dźwiękowej pełnometrażowej animacji w historii kina. W wieku 16 lat Disney miał okazję uczetniczyć w pokazie filmu (jeden z pierwszych seansów w jego życiu!). Przyszłego filmowca zachwycił niezwykły urok oraz atrakcyjność filmu, o którym później w wywiadzie powiedział, że jest to “historia idealna”.

Film przez długie lata uznany był za zaginony. Taśma 35mm została niedawno odnaleziona w Holandii i przekazana do archiwum George Eastman House w USA. Poddano ją pieczołowitej rekonstrukcji. Po niemal stu latach Królewna Śnieżka powróciła na ekrany, aby ponownie urzekać widzów swoim wdziękiem i zapewniać niezwykłe filmowe wrażenia.

// The oldest film version of Grimms’ Snow White recently discovered and preserved. An american silent romantic fantasy film based on the Broadway play with Marguerite Clark in the lead role. The film which inspired Walt Disney to make his famous 1937 animated film.

- muzyka na żywo
| live music:
Frozen Bird

Pokaz w ramach 14. Festiwalu Filmu Niemego
.


FRAGMENT filmu:

Bookmark and Share