kpb

Przegląd twórczości filmowej braci Quay na Festiwalu Conrada 2

reżyseria: Stephen i Timothy Quay

czas trwania: 83 min.
produkcja: Wielka Brytania/Polska 1990-2010

(czas trwania pokazu: 83’)

GRZEBIEŃ | THE COMB
reż. Bracia Quay, Wielka Brytania 1990, 17'

Grzebień to pierwsza przymiarka braci Quay do Jakoba von Guntena autorstwa Roberta Walsera. Podkreślili w niej podstawowy, bajkowy schemat relacji między głównymi bohaterami powieści Walsera - Jakubem-księciem, Lisą-śpiącą królewną i Johannesem Benjamenta. Na ścieżce dźwiękowej, oprócz muzyki Lecha Janowskiego, słychać szeptaną, wielojęzyczną „narrację” Witolda Szejbala.

IN ABSENTIA | IN ABSENTIA
reż. Bracia Quay, Wielka Brytania 2000, 20'

Film powstał do muzyki wybitnego XX-wiecznego kompozytora awangardowego Karlheinza Stockhausena. Kompozycja, którą słychać w filmie, to Zwei Paare (napisana w 1991 roku do opery Freitag). Główną bohaterką In Absentia jest Emma Hauck (1878–1920), pacjentka szpitala psychiatrycznego w Heidelbergu. Quayowie zetknęli się z jej listami w kolekcji Hansa Prinzhorna. W listach do męża Hauck pisała obsesyjnie, gęsto, jedno na drugim, pojedyncze zdanie - „Herzenschatzi komm” („Kochanie, przyjdź”).

MASKA | MASKA
reż. Bracia Quay, Polska/Wielka Brytania 2010, 23'

W związku z projektem Polska! Year Instytut Kultury Polskiej w Londynie i Instytut Adama Mickiewicza zaproponowały braciom Quay ekranizację jednej z Bajek robotów Stanisława Lema. Quayowie sięgnęli po amerykańskie wydanie cyklu, gdzie znaleźli Maskę, włączoną do zbioru wraz z kilkoma dodatkowymi opowiadaniami. Historia Duenny (morderczej kobiety-cyborga, która dużo wyraźniej niż Terminatrix przypominała skomplikowany osiemnastowieczny automat) zainteresowała ich bardziej niż właściwe Bajki.

INWENTORIUM ŚLADÓW I INVENTORIUM OF TRACES
reż. Bracia Quay, Polska 2009, 23'

Inwentorium śladów to dokument z elementami animacji zrealizowany w hołdzie Janowi Potockiemu (1761-1815), autorowi Rękopisu znalezionego w Saragossie. Zdjęcia powstały na zamku książąt Lubomirskich i Potockich w Łańcucie.

Pokaz w ramach programu filmowego Festiwalu Conrada.


INWENTORIUM ŚLADÓW - zwiastun:

Bookmark and Share