kpb

Dwa życia

tytuł oryginalny: Zwei Leben

reżyseria: Georg Maas
aktorzy: Juliane Köhler, Klara Manzel, Liv Ullmann, Sven Nordin

czas trwania: 97 min.
produkcja: Niemcy/Norwegia 2012
premiera: 2013-10-25

Oficjalny niemiecki kandydat do Oscara 2014
Festiwal Filmowy Biberach 2012: Nagroda Główna dla najlepszego Filmu
MFF w Emden 2013; Audi Festival Kina Niemieckiego 2013: Nagroda Publiczności
MFF Transatlantyk 2013, MFF w Cannes 2013

Oparty na prawdziwych wydarzeniach film z udziałem Juliane Köhler (Upadek, Nigdzie w Afryce) i Liv Ullmann.

Dwa życia to pełen napięcia dramat psychologiczny, rozliczający się z niemiecką przeszłością.

Rok 1990, upada mur berliński. Choć Katrine - żona, matka i babcia - płynnie mówi po norwesku i na północy Europy mieszka od 20 lat, urodziła się we Wschodnich Niemczech i wychowała w tamtejszym sierocińcu. Matkę odnalazła po wielu ciężkich próbach i dramatycznej ucieczce z NRD przez Morze Bałtyckie. Spokój domowego ogniska, które Katrine stworzyła z kochającym mężem i córką burzy pojawienie się ambitnego prawnika. Mężczyzna prowadzi śledztwo w sprawie dzieci Lebensbornu. Katrine okazuje się być jednym z nich - dzieckiem, które trafiło do sierocińca, bo urodziło się ze związku Norweżki i Niemca podczas II wojny światowej. Katrine stara się zaprzeczyć faktom, zaczyna grzebać w archiwach, spotykać się z ludźmi, których nigdy w życiu nie miała już oglądać. Prawdziwy dramat dopiero się zaczyna.

Reżyser o filmie: „Psychologiczna złożoność postaci i wielowarstwowość opowieści o nich fascynowała mnie przez lata. Główna bohaterka jest zarazem katem jak i ofiarą, która zostaje postawiona przed trudnym dylematem na przekór własnej woli. Podobnie jak jej bliscy, jest postacią tragiczną, która szuka szczęścia w teraźniejszości, choć nie może uwolnić się od duchów przeszłości”.

„Nad wyraz udane połączenie dramatu psychologicznego z thrillerem szpiegowskim.” Sebastian Chosiński, Esensja.pl

„Katrine schwytana w sieć kłamstw, prawników i byłych agentów STASI, jest ofiarą łańcucha dramatycznych wydarzeń, które trzymają widza na krawędzi krzesła.”
Heckler Magazine

„Pełen niuansów występ aktorski Juliane Köhler.” Sarah Ward, ArtsHub


ZWIASTUN:

Bookmark and Share