kpb

Noc rumuńskich filmów krótkich


info: 6. Festiwal Kultury Rumuńskiej

(czas trwania: 79')

KOREK DROGOWY | TRAFIC
reż. Cătălin Mitulescu, Rumunia 2004, 15’

MFF w Cannes 2004: Złota Palma dla najlepszego filmu krótkometrażowego

Stojąc w korku w drodze na spotkanie biznesowe, Tudor ma 20-minutową przerwę. Tyle wystarczy, aby zaprosić dziewczynę na kawę, opowiedzieć o swojej córce i zrobić zdjęcie.

Cătălin Mitulescu (1972). Ukończył reżyserię filmową na Państwowym Uniwersytecie Sztuki Teatralnej i Filmowej w Bukareszcie. Wyreżyserował trzy filmy krótkometrażowe: Bukareszt-Wiedeń 8:15 (2000), Spóźnienie: 17 minut (2002) - oba zaprezentowane w oficjalnej selekcji w Cannes, oraz Korek drogowy, nagrodzony Złotą Palmą. W 2006 roku zrealizował swój pełnometrażowy debiut Tak spędziłem koniec świata. Napisał scenariusz do filmu Florina Şerbana Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę, który zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie w 2010 roku.


MARILENA Z P7 | MARILENA DE LA P7
reż. Cristian Nemescu, Rumunia 2006, 45’

Nagroda Związku Filmowców Rumuńskich 2001 za montaż
MFF Transylwania (TIFF) 2006: nagroda za najlepszy film rumuński
MFF w Mediolanie 2006: nagroda za najlepszy film
MFF w Cannes 2006: sekcja „Semaine de la Critique”

Realistyczna, pełna humoru relacja z pewnego zdarzenia na peryferiach Bukaresztu. Trzynastoletni Andrei (Gabriel Huian) podkochuje sie w młodej prostytutce Marilenie (Mădălina Ghiţescu). By sprawić na niej wrażenie, przy pomocy swoich kompanów chłopak kradnie...trolejbus. Finał będzie jednak zaskakujacy.

Cristian Nemescu (1979-2006). Jeden z najbardziej obiecujących twórców młodego pokolenia filmowców. W 2003 roku ukończył studia na Narodowym Uniwersytecie Sztuki Teatralnej i Filmowej. Jego filmy zostały dostrzeżone i nagrodzone na ponad dwudziestu festiwalach w Europie, Ameryce i Azji. Zginął tragicznie w wypadku samochodowym.


WYCIECZKA DO MIASTA | CĂLĂTORIE LA ORAŞ
reż. Corneliu Porumboiu, Rumunia 2003, 19’

MFF w Cannes 2003: druga nagroda Cinéfondation

Pewnego dnia rumuński nauczyciel, prywatnie pasjonat komputerów, wraz z kierowcą wójta ruszają do Bukaresztu, nagleni koniecznością udostępnienia sieci internetowej w swoim miasteczku oraz… wybudowania toalety dla żony wójta. 

Corneliu Porumboiu (1975). Ukończył reżyserię na Państwowym Uniwersytecie Sztuki Teatralnej i Filmowej w Bukareszcie. Jego kariera filmowca rozpoczęła się filmem krótkometrażowym Przeminęło z winem (2002), który zdobył kilka nagród na międzynarodowych festiwalach. Kolejny film krótki Porumboiu, Podróż do miasta, został równie dobrze przyjęty. W 2006 nakręcił swój pierwszy film pełnometrażowy, 12:08 na wschód od Bukaresztu.

Pokaz w ramach przeglądu nowego kina rumuńskiego.

Bookmark and Share