kpb

Pinokio (2012)

tytuł oryginalny: Pinocchio

reżyseria: Enzo D’Alò

czas trwania: 84 min.
produkcja: Włochy/Francja/Belgia/Luksemburg 2012

info: Kinobranie dla dzieci

2013 - Europejskie Nagrody Filmowe: najlepszy film animowany - nominacja
2013 - Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy - konkurs
2013 - Światowy Festiwal Filmu Animowanego ANIMAFEST w Zagrzebiu - konkurs
2012 - 69. MFF w Wenecji - film otwarcia w sekcji Venice Days: światowa premiera


Wspaniała, pełna humoru i kolorów ponadczasowa historia dla całej rodziny, która oczaruje i rozbawi widzów w każdym wieku.

Klasyczna książka o Pinokiu, napisana około 1880 roku przez Carlo Collodiego, jest zwariowaną, pełną magii i humoru historią o kłopotach, w które wpada drewniany chłopiec zawsze, gdy staje się niegrzeczny, kłamie lub zachowuje się lekkomyślnie. Fantastyczna, iskrząca się kolorami adaptacja Enzo D'Alò trzyma się bardzo blisko oryginału, z sympatią i zrozumieniem śledząc przemianę Pinokia z nieznośnego, choć pełnego wdzięku pajacyka - napady złości malucha wzbudzą śmiech każdego rodzica - w przemiłego chłopca z sercem na dłoni. Ten Pinokio jest jednak daleki od moralizatorstwa - nie próbuje wkładać dzieciom do głowy, że powinny być posłuszne i grzeczne - raczej staje się opowieścią o przygodach i poszukiwaniu tego, co w życiu naprawdę ważne. Podkreśla też starą prawdę o tym, jak łatwo jest stracić wszystko, co bierzemy za pewnik. Mimo że wszyscy znamy historię Pinokia, dynamiczna narracja D'Alò wciąga widzów w każdym wieku w nową podróż wypełnioną wspaniałymi obrazami, niezapomnianą muzyką i mnóstwem serca.

„Klasyczna bajka w uroczo klasycznym wydaniu: wdzięk i prostota w sam raz dla najmłodszych. (...) Komputerowe fajerwerki zastąpione zostały przez tradycyjną, zwiewnie pastelową animację, która niby skrzy się kolorami i uwodzi fantazyjnymi postaciami, ale z pięknie klasycznym oddechem, bez efekciarstwa, z dyskretną nutką nostalgii.” Paweł T. Felis, „Gazeta Wyborcza”

„Utrzymana w szybkim tempie opowieść pełna wizualnych fajerwerków, które będą radować serca zarówno młodszych, jak i starszych widzów.” Marie-Noelle Tranchant, „Le Figaroscope”

Pokaz w ramach:
Kinobranie dla dzieci 2015.

POKAZY POLECAJĄ: 

CzasDzieci.pl

(także: Literackie Baranki Dzieciom, 2013)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share