kpb

Sierpniowe niebo. 63 dni chwały

tytuł oryginalny: Sierpniowe niebo. 63 dni chwały

reżyseria: Ireneusz Dobrowolski
aktorzy: Krzysztof Kolberger, Anna Nehrebecka, Emilian Kamiński, Aleksander Mikołajczak, Łukasz Konopka, Stanisław Brejdygant, Anna Romantowska

czas trwania: 75 min.
produkcja: Polska 2013
premiera: 2013-09-13

Zrealizowana w nowatorski sposób, wielowątkowa i poruszająca opowieść sięgająca czasów lata 1944 roku.

Sierpniowe niebo. 63 dni chwały w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego - zdobywcy 8 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach za głośnego Portrecistę - jest hołdem złożonym młodym Polakom walczącym w Powstaniu Warszawskim. W filmie obok aktorów zawodowych zagrali „Wilku” (Robert Darkowski) oraz „Bilon” (Maciej Bilka), raperzy znani z popularnych grup hip-hopowych Molesta Ewenement i Hemp Gru.

Pracownicy budowy znajdują w ruinach przedwojennej kamienicy ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów Powstania Warszawskiego. Ukrywający się w piwnicy profesor opisał w nim pierwsze dni dramatycznej walki o Warszawę. 5 sierpnia 1944 roku młodziutka sanitariuszka Basia przeżywała pierwszą miłość do żołnierza AK - Staszka. Tego dnia młodzi warszawiacy z entuzjazmem budowali barykady, aby w chwilę później stanąć do nierównej walki ze świetnie uzbrojonymi mordercami z Waffen SS Dirlewanger.

W Sierpniowym niebie wykorzystano nieznane do tej pory materiały filmowe nakręcone w trakcie Powstania Warszawskiego, które z niespotykaną siłą oddają realizm walk na ulicach Warszawy.

Reżyser Ireneusz Dobrowolski jest synem powstańca - Leszka Dobrowolskiego, pseudonim „Wrzos”, żołnierza Batalionu Gozdawa. Jedną z ról zagrał kolega „Wrzosa” z oddziału - Jerzy Romanowski, pseudonim „Drań”, zaś w rolach starych powstańców wystąpili prawdziwi uczestnicy Powstania Warszawskiego.

„Pod tym sierpniowym niebem, walcząc w drużynie Orląt na warszawskiej Starówce, mój ojciec wszedł w dojrzałość. Poszły w bój warszawskie dzieci - jak pisał w znanej piosence mój stryj. Kto dziś o nich pamięta? Gdzie jest dzisiaj tamto sierpniowe niebo? Kto dziś jest nosicielem tamtych, wzniosłych ideałów? Nowe elity, warszawska inteligencja, czy może dzieci ulicy słuchające hip-hopu, składające wieńce w miejscach pamięci, malujące na ścianach graffiti z symbolem Polski Walczącej?” Ireneusz Dobrowolski, reżyser


ZWIASTUN:
TELEDYSK - Bilon / Sierpniowe niebo:
TELEDYSK - Hemp Gru z gościnnym udziałem Jurasa i Ras Luty / 63 dni chwały:

Bookmark and Share