kpb

Duchy naszego systemu + debata

tytuł oryginalny: The Ghosts in our Machine

reżyseria: Liz Marshall

czas trwania: 93 min.
produkcja: Kanada 2013

info: Weekend z Planete+ Doc

Film opowiada o Jo-Anne McArthur, fotografce walczącej o prawa zwierząt. Zamiast wysadzać w powietrze laboratoria, od 10 lat dokumentuje ona (nie zawsze zgodnie z prawem) życie zwierząt poddanych władzy człowieka: norek i lisów, zmuszonych do kanibalizmu z powodu ciasnoty w klatkach, krów zabijanych strzałem w głowę, delfinów więzionych w akwariach ku uciesze gawiedzi, cieląt traktowanych niczym niechciane odpady przemysłu mleczarskiego... Jej pracami interesują się największe amerykańskie magazyny, a ona sama wie, że jedno udane zdjęcie jest w stanie zrobić więcej niż setki demonstracji. Podczas pracy nie skupia się tylko na negatywach - odwiedza miejsca, gdzie trafiają zwierzęta uratowane spod rzeźnickiego noża lub laboratoryjnego skalpela.


Po seansie zapraszamy na debatę:

NAWIEDZONY SYSTEM
- debata po filmie Duchy naszego systemu


Podczas debaty poruszone zostaną pytania o miejsce zwierząt w dzisiejszym świecie: w ujęciu współczesnej psychologii i w kontekście wielkoprzemysłowym. Gdzie (i czy) istnieje granica między zwierzętami „do kochania” i „do zjadania”?

Uczestnicy:
Dariusz Szwed
 - polityk, działacz społeczny, ekonomista, ekolog, jeden z założycieli partii Zieloni 2004
Magdalena Hejda - od 20 lat związana z Telewizją Kraków; od 1993 roku prowadzi znany i lubiany program o zwierzętach „Kundel bury i kocury”
Monika Areczuk - dietetyk z własną praktyką w Krakowie

Strona debaty na FB: tutaj

Organizatorzy debaty: Viva! Kraków i Fundacja Czarna Owca Pana Kota


Pokaz filmu i debata w ramach festiwalu Planete+ Doc 2013.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share