kpb

Materiał

tytuł oryginalny: Material

reżyseria: Craig Freimond
aktorzy: Riaad Moosa, Vincent Ebrahim, Ebrahim Kaif, Joey Yusuf Rasdien, Denise Newman

czas trwania: 94 min.
produkcja: RPA 2012

2012: MFF Londyn, MFF Durban, MFF Montreal, MFF Pusan

Komedia. Młody Kassim pracuje z ojcem w rodzinnym sklepie z tkaninami. Zawsze uśmiechnięty jest ulubieńcem klientów. Kassim powadzi jednak drugie potajemne życie komika. Jako muzułmanin wychowywany w tradycyjnej rodzinie nie może pozwolić sobie na takie zajęcie. Komedia i śmiech uznawana są bowiem za coś niepoważnego. Kassim zdaje sobie sprawę z nieuniknionej konfrontacji z rygorystycznym ojcem. Czy jednak w Islamie jest miejsce na śmiech i autorefleksję?

Materiał, w którym w roli głównej występuje Riaad Moosa (z zawodu lekarz), jeden z najsławniejszych południowoafrykańskich komików, stał się niespodziewanym hitem w RPA i najbardziej kasowym filmem w historii lokalnej kinematografii. Prawa do dystrybucji filmu wykupiono już m.in. w Indiach i w Wielkiej Brytanii.

Film, który rozerwie i rozśmieszy każdego, a zarazem wciągnie i wzruszy. Rzadko spotyka się obrazy, które swobodnie łączą komedię z dramatem, a jednocześnie mają w sobie tyle treści, pomysłów i zabawnych momentów. (...) Najzwyczajniej w świecie genialny film. David Ollerton, The London Film Review

| Cassim Kaif, a dutiful Muslim son, works alongside his traditionalist father in the declining family-run textile store in Johannesburg. However, Cassim is secretly honing his skills as a stand-up comic. This is definitely not the kind of material Cassim should be working with and when his father finds out, suddenly life isn’t a funny business anymore... Material is the heart-warming story of love, kinship and conflict as a Muslim family struggles to marry traditional values with the modern Westernised world on it’s doorstep. (in English)

Pokaz w ramach AfryKamera 2013.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share