kpb

The Great White Silence

tytuł oryginalny: The Great White Silence

reżyseria: Herbert G. Ponting

czas trwania: 108 min.
produkcja: Wielka Brytania 1924
język: plansze w języku angielskim
napisy: polskie
intertitles in English with Polish subtitles

Fascynujący dokument przedstawiający brytyjską ekspedycję pod dowództwem kapitana Roberta Falcona Scotta, która miała jako pierwsza dotrzeć na biegun południowy. Ekspedycja wyruszyła statkiem Terra Nova w 1910 roku z Lyttleton w Nowej Zelandii i po około trzech miesiącach dotarła na Antarktydę. Na bohaterską choć feralną wyprawę Scott zabrał sanie, kucyki, psy i piłkę, mecz rozegrano na zamarzniętym morzu. Natura okazała się jednak bezlitosna, a Brytyjczykom przyszło się ścigać z norweskim badaczem polarnym Roaldem Amundsenem, który ostatecznie osiągnął cel wyprawy jako pierwszy. W drodze powrotnej wyczerpujący marsz w najtrudniejszych warunkach pogodowych na Ziemi okazał się dla badaczy tragiczny w skutkach.

Reżyser, który towarzyszył ekspedycji aż do bazy na Wyspie Rossa w Antarktyce, zdołał jako pierwszy uchwycić na taśmie filmowej statek kruszący grubą pokrywę lodową, a także m.in. foki, orki oraz pingwiny Adeli. Filmowiec tłumaczy również widzom jakimi technikami posłużył się w poszczególnych ujęciach. Dzięki temu, że kapitan Scott nie zgodził się zabrać go ze sobą w głąb lądu, Ponting szczęśliwie powrócił do Anglii przywożąc ze sobą jeden z najlepszych materiałów filmowych ery polarnych ekspedycji początku XX wieku.

Nakręcony materiał Ponting wykorzystywał przez lata w różnych formach, aż w 1924 roku zmontował go ponownie w jeden film pełnometrażowy, barwiąc i tonując kadry z pomocą żywych kolorów. Na podstawie zachowanych negatywów Brytyjski Instytut Filmowy odrestaurował film z pomocą najnowszych technik fotochemicznych i cyfrowych. Dzięki tym zabiegom widzowie mogą dziś podziwiać piękno antarktycznego krajobrazu i pełne emocji życie polarnej ekspedycji w najdrobniejszych szczegółach, podkreślone wyrafinowanym zastosowaniem kolorów przez reżysera.

Autorem ścieżki dźwiękowej jest brytyjski aktor, muzyk, kompozytor i producent Simon Fisher Turner. To kolejny film niemy, do którego Turner skomponował oprawę muzyczną. W 2013 roku podjął współpracę z British Film Institute i stworzył muzykę do filmu The Epic of Everest w reżyserii Johna Noela (1924). Film ten prezentowany był z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Karpaty Magiczne podczas 15. Festiwalu Filmu Niemego oraz w ramach specjalnego pokazu towarzyszącego 56. Krakowskiemu Festiwalowi Filmowemu. 

 

// Extraordinary film, documenting the race to the South Pole led by Captain Scott. New music score by Simon Fisher Turner.Film prezentowany w ramach 18. Festiwalu Filmu Niemego

kopia dźwiękowa z muzyką // sound print with music by: Simon Fisher Turner (GB)

 

(Wcześniej w ramach 13. Festiwalu Filmu Niemego,
muzyka na żywo: Pleq)

 

ZWIASTUN odnowionej wersji filmu:

 

Film odrestaurowany przez: | The film has been restored by:

   

Bookmark and Share