kpb

Comic-Con. Epizod V: Fani kontratakują

tytuł oryginalny: Comic-Con Episode IV: A Fan's Hope

reżyseria: Morgan Spurlock

czas trwania: 88 min.
produkcja: USA 2011
premiera: 2012-12-14

Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie miejsce, gdzie lord Darth Vader przytula się ze Spider-Manem? Gdzie Batman przechadza się obok Sylvestra Stallone'a i Bruce'a Willisa, a postaci z gier wideo kupują komiksy na oczach zachwyconych fanów? Witamy na Comic-Con w San Diego, największym w Stanach Zjednoczonych festiwalu poświęconym popkulturze!

To, co zaczęło się w 1970 roku jako skromny konwent fanów komiksu, na który przyjechało 500 osób, stało się wydarzeniem roku, przyciągającym ponad 140 000 fanów i skupiającym uwagę każdej gałęzi rozrywki. Comic-Con Epizod V: Fani kontratakują - film Morgana Spurlocka, twórcy m.in. Super Size Me - portretuje ten kulturowy fenomen, śledząc życie pięciu uczestników tej imprezy:

Eric jest zawodowym żołnierzem, ale po godzinach rysuje komiksy. Podczas Comic-Con ma nadzieję zrobić wrażenie na wydawcach i znaleźć pracę w komiksowym przemyśle.

Holly robi kostiumy. Podczas Comic-Con weźmie udział w dorocznej Maskaradzie, konkursie na najlepsze przebranie. Od jego wyniku może zależeć jej zawodowa przyszłość.

Chuck od wielu lat zajmuje się sprzedażą komiksów. Teraz szuka kupca dla najcenniejszych egzemplarzy ze swoich zbiorów. Pieniądze są mu potrzebne, by spłacić długi i ocalić sklep.

Skip to fan komiksów i rysownik amator. Chce, by jego talent odkrył któryś z wydawców. Wtedy będzie mógł przestać pracować jako barman.

James podczas poprzedniego Comic-Con poznał swoją dziewczynę, teraz chce się jej oświadczyć na jednym z konwentowych paneli. Ale oświadczyny przed kilkutysięcznym tłumem to ryzykowna sprawa.

W filmie pojawiają się także wielkie gwiazdy popkultury, których życie zmienił Comic-Con, a oni zmienili współczesną rozrywkę. Wśród nich m.in. Stan Lee (twórca postaci Spider-Mana), Joss Whedon (Firefly, Avengers), Frank Miller (Sin City, 300), Kevin Smith (Clerks. Sprzedawcy), Matt Groening (Simpsonowie), Seth Rogen (Wpadka), Eli Roth (Hostel, Bękarty wojny) i wielu innych.

„To nie nowina, że ci którzy poświęcają całe swoje życie Gwiezdnym Wojnom albo Neilowi Gaimanowi tworzą alternatywną religię. Ale ten dokument odkrywa, że prawdziwą religią nie jest jakikolwiek film, komiks, książka, gra wideo, oddawanie czci Lukowi Skywalkerowi czy Master Chiefowi. W tym wszystkim chodzi o to, by być kimś innym. Że jest się kimś innym. A rzeczywistość? Ta może gonić samą siebie w głąb króliczej nory.” Entertainment Weekly

„Zrobiony z sercem, a w dodatku dający czysta frajdę.” Los Angeles Times

„List miłosny do wszystkich geeków tego świata.” The A.V. Club


ZWIASTUN:

Bookmark and Share