kpb

Sąsiedzkie dźwięki

tytuł oryginalny: O Som ao Redor

reżyseria: Kleber Mendonça Filho
aktorzy: Irandhir Santos, Gustavo Jahn, Maeve Jinkings, W.J. Solha, Irma Brown, Lula Terra, Yuri Holanda, Clébia Souza, Albert Tenório, Nivaldo Nascimento, Felipe Bandeira, Clara Pinheiro de Oliveira, Sebastião Formiga, Mauricéia Conceição

czas trwania: 132 min.
produkcja: Brazylia 2012
premiera: 2013-03-22

MFF w Rotterdamie 2012 - nagroda krytyków FIPRESCI
12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu - nagroda krytyków FIPRESCI
MFF w São Paulo 2012, Festival do Rio 2012 - najlepszy film
Gramado Film Festival 2012 - Nagroda Publiczności

Sensacja 12. edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.

Współczesna Brazylia, jedno z tamtejszych wielkich miast. Dzielnica pełna luksusowych wieżowców zamieszkałych przez klasę średnią. Pewnego dnia w okolicy pojawia się prywatna firma ochroniarska, która proponuje mieszkańcom swoje usługi. Kto i przed czym powinien tu być chroniony? I czy nowi ochroniarze rzeczywiście gwarantują bezpieczeństwo? Z pomocą tytułowych "sąsiedzkich dźwięków" reżyser buduje sugestywną opowieść o zaufaniu, ale i codziennej niepewności życia w wielkiej metropolii.

Nowatorskie, pasjonujące kino.

Kleber Mendonça Filho: „Interesuje mnie postrzeganie idei „biedy” i „bogactwa”. Mimo, że Brazylia się zmienia, wyraźne ślady dawnych napięć w obrębie brazylijskiego społeczeństwa wydają się nienaruszone. Pogarda i strach, tłumiony gniew i rezygnacja są wynikiem braku wykształcenia oraz oddziaływania katolicyzmu i mieszanki najróżniejszych innych religijnych praktyk, które ugruntowują podziały w społeczeństwie.” 

Film, od którego trudno się uwolnić - w Sąsiedzkich dźwiękach Brazylijczyk Kleber Mendonça Filho przez ponad dwie godziny buduje napięcie rodem z thrillera po to, by mogło ono wybuchnąć, dopiero gdy ruszą napisy końcowe.” Paweł T. Felis, „Gazeta Wyborcza”

Sąsiedzkie dźwięki sprawdzają się zarówno jako nieortodoksyjny dreszczowiec, jak i portret społeczeństwa panoptycznego, które na własne życzenie poddaje się wzmożonej kontroli. Najbardziej przekonujące są jednak wtedy, gdy podsycają nasze lęki przed wspólnotą mieszkaniową.” Michał Walkiewicz, Filmweb.pl

(także T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée 
oraz 8. Festiwal FILMY ŚWIATA ALE KINO+ - 2012)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share