kpb

52. Krakowski Festiwal Filmowy: 3 czerwca

52. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY
28 maja - 2 czerwca 2012

PROGRAM projekcji w Kinie Pod Baranami:

C - Sala Czerwona
N - Sala Niebieska


niedziela, 3 czerwca

C 12.00
SHORT MATTERS! (103')
Precz! | Tse | Out
reż. Roee Rosen, Izrael 2011, 35’ (fab.)

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Sarajewo 2011
Stylizowana na film dokumentalny historia dwóch politycznie zaangażowanych sadomasochistek, z których jedna wierzy, że jest opętana przez izraelskiego ministra Avigdora Liebermana - słynącego z nacjonalistycznych poglądów. Druga dokonuje na niej egzorcyzmów, w celu wypędzenia ducha prawicowego polityka.

Opowieści z chłodni | Frozen Stories
reż. Grzegorz Jaroszuk, Polska 2011, 26’ (fab.)

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Locarno 2011
Groteskowa historia młodej dziewczyny i chłopaka, którzy pracują w tym samym supermarkecie. Okrzyknięci najgorszymi pracownikami sklepu, mają znaleźć nowy cel i w zaledwie dwa dni rozpocząć lepsze, bardziej wartościowe życie. Zupełnie niespodziewanie z pomocą przychodzi im popularny teleturniej.

Hiper kryzys | Hypercrisis
reż. Josef Dabernig, Austria 2011, 17’ (fab.)

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Wenecja 2011

W czasach pierestrojki Borys Martow był obiecującym pisarzem. Teraz spędza czas w starym domu radzieckich artystów w północnym Kaukazie i próbuje przezwyciężyc swój twórczy kryzys.

Świetna Rodzina | The Wholly Family
reż. Terry Gilliam, Włochy 2011, 20’ (fab.)

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Rotterdam 2011
Laureat Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego 2011

Dziesięcioletni Jack spaceruje z rodzicami przez targ w Neapolu. Ich kłótnie przyciągają uwagę lokalnego sprzedawcy, który namawia chłopca do kradzieży figurki Pulcinelli. Za karę Jack zostaje wysłany do hotelowego pokoju bez kolacji. Przedziwny sen pełen groteskowych postaci uzmysłowi chłopcu, jak ważną rolę w życiu odgrywa rodzina.

C 14.30 GDZIEŚ W EUROPIE (75')
Siostry lekkich obyczajów | Ouve | Meet The Fokkens
reż. Gabriëlle Provaas, Rob Schröder, Holandia 2011, 75’ (dok.)

Martine i Louise Fokkens są bliźniaczkami. Ubierają się tak samo, mają podobne poczucie humoru i wspólne wspomnienia. Są bardzo dobrze znane w amsterdamskiej dzielnicy czerwonych latarni. Z ich swobodnych rozmów wyłania się portret sympatycznych starszych pań, które przeżyły swoje życie tak, jak chciały. Odkrywają przed nami pikantne szczegóły swojej pracy, ale także życia prywatnego. Poznajemy środowisko prostytutek i zmiany, jakie w nim nastąpiły. Siostry mają wszak porównanie – pracują w zawodzie od ponad pięćdziesięciu lat...

C 17.00 SPOJRZENIE NA WŁOCHY (60')
Korzenie | Radici | Roots - premiera polska
reż. Carlo Luglio, Włochy 2011, 60’ (dok.)

Carlo Luglio snuje barwną opowieść o włoskim muzyku Enzo Gragnagniellim. W filmowej podróży Enzo szuka swoich muzycznych korzeni, odwiedzając miejsca i wracając do wspomnień, które ukształtowały jego artystyczną wrażliwość. Razem z bohaterem odkrywamy różnorodne wpływy łączące się w jego twórczości w spójną całość - począwszy od soulu, na włoskich pieśniach ulicznych kończąc. Jak mówi bohater: "zadaniem sztuki jest to, by przypominała nam kim jesteśmy" - i o tym właśnie odkrywaniu siebie mówi muzyczny dokument Luglio.

C 19.30 RETROSPEKTYWA HELENY TŘEŠTÍKOVEJ (92')
Słodkie stulecie | Sladké století | The Sweet Century
reż. Helena Třeštíková, Czechy 1998, 59’ (dok.)

Opowieść o siedmiu wspaniałych kobietach, które przeżyły niemal całe poprzednie stulecie, a wraz z nim zmiany reżimów, granic państwowych, ideologii. Urodziły się w świecie, w którym powinność wobec społeczeństwa, wynikająca z urodzenia, oraz zachowanie pewnej klasy było oczywistością w każdych warunkach. Nie złamało ich nawet kilkanaście lat spędzonych w stalinowskim więzieniu. Trudno byłoby spotkać się dziś z taką solidarnością, a jeszcze trudniej - z tak bezwarunkową wielkodusznością.

Dwie rocznice Jana Zrzavégo
| Dvĕ jubilea Jana Zrzavého | Two Anniversaries of Jan Zrzavy
reż. Helena Třeštíková, Czechosłowacja 1976, 18’ (dok.)

Pierwszy film Heleny Třeštíkovej po ukończeniu studiów na FAMU to portret wielkiego czeskiego malarza, znaczącego przedstawiciela awangardy początku XX wieku Jana Zrzavégo (1890-1977). Podczas realizacji tego krótkometrażowego dokumentu reżyserka spotkała się także z wybitnymi osobowościami kinematografii. Autorem muzyki był znany kompozytor muzyki filmowej Luboš Fišer, a za kamerą stał wielki reżyser i mistrz obrazu, legenda czeskiego dokumentu Jan Špáta.

Życie historyka filmu Karla Čáslavskiego według Heleny Třeštíkovej
| Život filmového historika Karla Čáslavského v pohledu Heleny Třeštíkové
| The Life of Karl Čáslavski, a Film Historian, as Seen by Helena Třeštíková
reż. Helena Třeštíková, Czechy 1996, 15’ (dok.)

Dokument telewizyjny z cyklu GENUS, poświęconego wielkim osobowościom twórczym. Karel Čáslavský jest historykiem filmu, autorem znanego cyklu telewizyjnego "Poszukiwanie straconego czasu". Swój zawód uprawia z pasją, o czeskim filmie wie wszystko. Zajmuje go również "historia zamknięta w pudełku", należąca do prywatnych ludzi, filmowana przez amatorów. A Czesi posiadają ogromne kolekcje takich prywatnych historii...

Fotos: Świetna Rodzina

Pokazy w ramach 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Bookmark and Share