kpb

52. Krakowski Festiwal Filmowy: 30 maja

52. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY
28 maja - 2 czerwca 2012

PROGRAM projekcji w Kinie Pod Baranami:

C - Sala Czerwona
N - Sala Niebieska


środa, 30 maja

C 14.30
GDZIEŚ W EUROPIE (104')
Bydło | Bovines | Cattle
reż. Emmanuel Gras, Francja 2011, 62’ (dok.)

Wilgotna trawa i ciepłe promienie porannego słońca. Gdzieś na francuskiej wsi kamera podąża za stadem bydła. Obserwuje mniej i bardziej ważne zdarzenia, rejestrując krok po kroku koleje krowiego życia. Burza, plastikowa torba w trawie, smutne ryczenie, narodziny cielaka, radość z przeżuwanego jabłka. Trochę później - nieunikniona śmierć w rzeźni. Emmanuel Gras portretuje i nie używa komentarza, tym mocniej prowokując do przemyśleń nad poetycko sfilmowaną podróżą zwierząt - z błogiego pastwiska do marketu i na stół.

Czas i miejsce
| Vremya i mesto | Time And Place - premiera polska
reż. Marat Magambetov, Rosja 2011, 42’ (dok.)

Zwykły dzień na moskiewskim dworcu kolejowym. Przelotnie obserwujemy zniecierpliwionych ludzi czekających w kolejce do kasy, zaspanych pasażerów spieszących się na pociąg, taniec gołębie tanecznym krokiem walczącyche o okruszyny chleba. Co jakiś czas ktoś zgłosi problem strażnikowi dworca, ktoś zgubi dokumenty, ktoś pożegna wyjeżdżającą osobę, ktoś inny spóźni się na pociąg. Czas upływa, wskazówki na dworcowym zegarze w równym tempie przesuwają się do przodu. Siedzimy, nic się nie dzieje... w tym samym miejscu, w tym samym czasie.

C 17.00 SPOJRZENIE NA WŁOCHY (78')
Opuszczając King’s Bay | Lasciando la Baia del Re | Leaving King’s Bay
- premiera światowa
reż. Claudia Cipriani, Włochy 2011, 78’ (dok.)

Na przedmieściach Mediolanu, w dzielnicy Stadera, grupa wychowawców organizuje zajęcia wyrównawcze dla trudnej młodzieży z problemami. Miejsce spotkań, nazywane King’s Bay, skupia młodych ludzi, którym zajęcia mają ułatwić lepszy start w życie. Jedna z nauczycielek - Claudia - dzień za dniem dokumentuje życie swoich podopiecznych. Z czasem ta codzienna kronika staje się dla niej coraz bardziej osobistym pamiętnikiem. Doświadczenie ciąży i porodu dodatkowo zmieni wymowę podróży dokumentalistki z Mediolanu do prawdziwej Kings Bay blisko Bieguna Północnego.

N 18.15 PANORAMA FILMU POLSKIEGO (89')
STUDIO MUNKA
Rondo | Rondo - premiera światowa
reż. Artur Kordas, Polska 2012, 6' (anim.)

Krótka historia człowieka zmierzającego w na pozór świadomie obranym kierunku i w konkretnym celu. Budząc się o poranku na pustyni, rozpoczyna wędrówkę dobrze sobie znaną drogą. Kiedy słońce chowa się za horyzontem, ostatkiem sił dociera w końcu do miejsca, które wydaje się być jego domem...

Jajko i kura
| The Chicken And The Egg - premiera polska
reż. Ewa Podgórska, Polska 2012, 26' (dok.)

Do dużego domu na wsi przyjeżdżają kobiety w różnym wieku na tzw. "krąg". Jest to ich nieformalne spotkanie, okazja do dzielenia się swoimi doświadczeniami w oderwaniu od rytmu codziennego życia. Film opowiada o relacjach matek i córek, które próbują przełamać schemat nieszczęśliwego życia oraz odnaleźć drogę do wzajemnego zrozumienia. Udział w "kręgu kobiet" ma im w tym pomóc.

Serce do walki | Battleheart
reż. Tomek Matuszczak, Polska 2012, 24' (fab.)

Julka kocha fotografię i dzięki swojej pasji poznaje Maćka. Oboje mieszkają na zwykłym, dość niebezpiecznym osiedlu w jednym z małych polskich miast. Od lat tym terenem rządzą kibice dwóch klubów piłkarskich: Czarnych i Pogoni. Maciek i Julka, współcześni Romeo i Julia równie niewinni i młodzi jak bohaterowie klasycznego dramatu, stoją po przeciwnych stronach futbolowej barykady, a ich miłość rozpoczyna serię tragicznych zdarzeń. Film ukazuje przemianę i dojrzewanie obojga, skutek doświadczeń, które stają się ich udziałem.

Koleżanki
| Amigos Forever
reż. Sylwester Jakimow, Polska 2012, 33' (fab.)

Dwie nastolatki wyruszają w piątkową, wieczorną podróż po mieście. Wystrzałowo ubrane, po dawce alkoholu zwracają na siebie uwagę zachowując się wyzywająco i wulgarnie - zaczepiają przechodniów i pasażerów autobusu. Podczas podróży w dyskusji obu dziewczyn powraca intymny problem nastolatki z jej "chłopakiem". Na film składają się retrospekcje bohaterki i mijanych przez nią ludzi.

C 19.30 KRAKOWSKIE PREMIERY DOKUMENTALNE (37')
Nie ma pokoju bez wojny | No Peace Without War
reż. Adam Cohen, Lorenzo Castore, Włochy/Niemcy 2012, 37’ (dok.)

Bohaterami filmu są Ewa i Piotr Sosnowscy - siostra i brat, mieszkający na krakowskim Podgórzu. Zajmują wspólnie zaniedbane mieszkanie, bez prądu, wody i ogrzewania. Kamera śledzi ich życie codzienne, rejestruje rozmowy, z których wyłania się zaskakujący obraz ludzi wykształconych, czytających książki i słuchających muzyki. Nie wiemy, dlaczego ich życie potoczyło się w taki, a nie inny sposób. Zdjęcia z przeszłości pokazują, że przeszłość rodzeństwa była zupełnie inna.

N 20.45 NOC ETIUD STUDENCKICH (109')
Szkoła Filmowa ZELIG

(Guañape Sur)

Guañape Sur | Guañape Sur
reż. Janos Richter, Włochy 2012, 24' (dok.)
Z rozpaczą w sercu | Heart Quake
reż. Mark Olexa, Włochy 2010, 52’ (dok.)
Włochy niedokończone | Unfinished Italy
reż. Benoit Felici, Włochy 2010, 33’ (dok.)

C 22.00 DŹWIĘKI MUZYKI (89')
Wznosząc się ponad bluesa | Rising Above The Blues - The Story of Jimmy Scott
- premiera światowa
reż. Yoon-ha Chang, Niemcy/USA/Rumunia 2012, 89’ (dok.)

Jimmy Scott ma 85 lat. Ma niewielu fanów, jednak zaliczany jest do ikon historii muzyki. Jego wpływ na światowy jazz i pop jest niezaprzeczalny. W filmie mówią o tym m.in. Joe Pesci, Quincy Jones i James Moody. Dotknięty chorobą genetyczną Jimmy ma nieprawdopodobny głos, dzięki któremu jego ballady brzmią doskonale. Razem z twórcami filmu poznajemy życie artysty - człowieka, który nigdy nie stracił nadziei i nie przestał marzyć.

Fotos: Opuszczając King’s Bay

Pokazy w ramach 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Bookmark and Share