kpb

52. Krakowski Festiwal Filmowy: 29 maja

52. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY
28 maja - 2 czerwca 2012

PROGRAM projekcji w Kinie Pod Baranami:

C - Sala Czerwona
N - Sala Niebieska


wtorek, 29 maja

C 14.30 GDZIEŚ W EUROPIE (72')
Pod napięciem
| Del poder | On Power
reż. Zaván, Hiszpania 2011, 72’ (dok.)

Szczyt G8 w Genui w 2001 roku zgromadził liderów światowych mocarstw i... 300 tysięcy alterglobalistów. Początkowo pokojowa demonstracja przeradza się w brutalne zamieszki - demokratyczna władza usiłuje okiełznać obywatelskie nieposłuszeństwo za pomocą policyjnych pałek, gazu łzawiącego i armatek wodnych. Padają strzały z ostrej amunicji... Eksperymentalna forma dokumentu, złożonego z surowych materiałów zarejestrowanych na wrzącej wydarzeniami ulicy, przykuwa uwagę równie mocno jak kontrowersyjny temat.

N 15.30 PANORAMA FILMU POLSKIEGO (80')
Eksmisja | Resettlement
reż. Filip Antoni Malinowski, Polska/Austria 2012, 80’ (dok.)

Małżeństwo emerytowanych poznańskich inteligentów dowiaduje się, że musi opuścić zajmowane od kilkudziesięciu lat mieszkanie. Nie stać ich na czynsz narzucony przez nowego właściciela kamienicy ani na zakup nowego lokum. Mieszkający w Austrii wnuk przyjeżdża, by towarzyszyć dziadkom w tych trudnych chwilach. Przejmująca historia rodzinna jest zapisem dokonujących się w Polsce przemian społeczno-ekonomicznych, ale także świadectwem radykalnej zmiany mentalności, którą najtrudniej zaakceptować przedstawicielom starszego pokolenia.

C 17.00 SPOJRZENIE NA WŁOCHY (64')
W drogę, babciu! | Hit The Road, Granny
reż. Duccio Chiarini, Włochy 2011, 64’ (dok.)

Delia Ubaldi, wychowana we Francji córka włoskich emigrantów, po wojnie wróciła do Włoch i tam przypadkowo rozpoczęła pracę w przemyśle związanym z modą. Niedługo potem jej nazwisko znali wszyscy. Niezwykła businesswoman podróżowała po całym świecie, podpisując coraz to bardziej lukratywne kontrakty. Jej sukces zawodowy odbił się jednak na relacjach rodzinnych - nieudanym małżeństwem i trudnym kontaktem z synem. Po wielu latach Duccio, wnuk Delii, opowiada przed kamerą niezwykłe życie Babci, która dziś - mając 88 lat - wcale nie zdaje się być u kresu podróży.

N 18.15 PANORAMA FILMU POLSKIEGO (83')
Rura | The Pipe - premiera polska
reż. Bodo Kox, Polska 2011, 6’ (fab.)


Księżycowa rzeka |
Moon River
reż. Bodo Kox, Polska 2011, 5’ (fab.)


Jak powstała „Solidarność” | How „Solidarity” Was Created -
premiera światowa
reż. Krzysztof Materna, Polska 2011, 10’ (dok.)
Pięć lat temu na terenie Stoczni Gdańskiej polski artysta Piotr Uklański zrealizował nietypowy projekt - "ułożył" logotyp Solidarności z dwóch i pół tysiąca żołnierzy, a następnie uwiecznił to na kliszy fotograficznej. Dokument jest rejestracją przygotowań do tego unikalnego przedsięwzięcia. Żmudne wyrysowanie konturów związkowego znaku, precyzyjna logistyka oraz kierowanie kilkutysięcznym tłumem przez Wojsko Polskie uwieńczył ciekawy efekt wizualny.

Political Dress |
Political Dress
reż. Judyta Fibiger, Polska 2011, 61’ (dok.)

Przekrojowa podróż przez świat mody w powojennej Polsce. Wraz z autorami filmu śledzimy historię polskiej mody, poznajemy jej kreatorów i zwyczajnych Polaków, którzy w trudnych czasach PRL-u potrafili stworzyć własne kody ubierania się - nierzadko manifestując strojem swoją niechęć do władzy. Usłyszymy opowieści Barbary Hoff, Janusza Głowackiego czy Tomka Lipińskiego. Film jest częścią cyklu Przewodnik do Polaków, realizowanego w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

C 19.30 RETROSPEKTYWA HELENY TŘEŠTÍKOVEJ (59')
Cud | Zázrak | The Miracle
reż. Helena Třeštíková, Czechosławacja 1975, 15’ (dok.)

Debiut dokumentalny, którego projekt powstał podczas studiów na FAMU. Autorka chciała obserwować kobietę, która oczekuje dziecka, towarzyszyć jego narodzinom i pierwszym chwilom życia. Koleżanka reżyserki, która właśnie kończyła socjologię, wyszła za mąż i oczekiwała dziecka, zgodziła się wystąpić w filmie. Zdjęcia ukończono, gdy jej syn miał sześć miesięcy, ale konsekwencją tego doświadczenia była inspiracja, by filmować Honzę aż do jego pełnoletności.

Dotyk światła | Dotek svĕtla | A Touch of Light
reż. Helena Třeštíková, Czechosłowacja 1979, 14’ (dok.)
Silny, nasączony emocjami portret niewidomych dzieci, które od dawna są wdzięcznym tematem dla dokumentalistów. Autorka obserwuje ich relacje ze światem. Wybiera dwoje z nich - które śledzi z większą uwagą i bardziej intymnie.

Słodkie gorycze Lídy Baarovej
| Sladké hořkosti Lídy Baarové | Lída Baarova's Sweet Bitters
reż. Helena Třeštíková, Czechy 1995, 30’ (dok.)

Im bardziej okrutne jest dla nas życie, tym bardziej je kochamy, śpiewa Lída Baarová. Żadna z jej najbardziej dramatycznych ról nie wytrzymuje porównania z jej życiem. Gwiazda przedwojennego kina wybrała karierę w Niemczech i to przypieczętowało jej los. Gdyby nie zaproszenie do Hitlera na herbatę, znajomość z zakochanym w niej Goebbelsem i odmowa wyjazdu do Hollywood - jej los potoczyłby się zupełnie inaczej. Reżyserka rozmawiała z nią w 1995 r. W Salzburgu, gdzie aktorka spędzała samotnie swoje ostatnie lata.

N 20.45 NOC ETIUD STUDENCKICH (120')
PWSFTViT

(Zniknięcie)

Pomarańczarka | Oranges
reż. Marta Szymańska, Polska 2011, 5’ (anim.)
Leaves | Leaves
reż. Agnieszka Borowa, Polska 2011, 8’ (anim.)
Aposiopesis | Aposiopesis
reż. Jagoda Szelc, Polska 2011, 6’ (fab.)
Zniknięcie | Vanishing
reż. Bartosz Kruhlik, Polska 2011, 20’ (fab.)
Punkt wyjścia | Exit Point
reż. Jagoda Szelc, Polska 2012, 17’ (dok.)
Aerodyna | Aerodyna
reż. Michał Łuka, Polska 2011, 13’ (dok.)
Połączenie | Connection
reż. Maciej Twardowski, Polska 2011, 4’ (fab.)
Wiosna, lato, jesień | Spring, Summer, Fall
reż. Piotr Złotorowicz, Polska 2012, 15’ (dok.)

C 22.00 DŹWIĘKI MUZYKI (71')
Komeda, Komeda... | Komeda, Komeda...
reż. Natasza Ziółkowska-Kurczuk, Polska 2012, 71’ (dok.)

Biografia artystyczna Krzysztofa Komedy. Historię artysty i początków jazzu w Polsce opowiadają współpracownicy, przyjaciele, muzycy i członkowie rodziny, m.in.: Jan Ptaszyn Wróblewski, Michał Urbaniak, Leszek Możdżer, Wojciech Karolak, Andrzej Wajda, Roman Polański. Dodatkowym atutem artystycznym filmu są animacje Piotra Dumały.

Fotos: Pod napięciem

Pokazy w ramach 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Bookmark and Share