kpb

Kinyarwanda

tytuł oryginalny: Kinyarwanda

reżyseria: Alrick Brown
aktorzy: Edouard Bamporiki, Cassandra Freeman, Hadidja Zanink, Cleophas Kabasita, Hassan Kabrera, Kennedy Mpazimpaka, Abdallah Uwimana, Mutsari Jean, Kena Anae Onyenjekwe, Marc Gwamaka

czas trwania: 96 min.
produkcja: Rwanda/USA/Jamajka 2011

2011: MFF Sundance (Nagroda Publiczności)
2012: Afrykański Nagrody Filmowe AMAA (nominacja za najlepszy film diaspory)


Podczas ludobójstwa w 1994 roku mufti Rwandy, najważniejszy lider społeczności muzułmańskiej w kraju, wydał fatwę zakazującą wyznawcom islamu współuczestnictwa w mordowaniu Tutsi. Kiedy kraj zamienił się w rzeźnię, meczety stały się miejscem schronienia dla muzułmanów i chrześcijan, Hutu i Tutsi. Do tych wydarzeń odnosi się film oparty na prawdziwych historiach osób, które znalazły schronienie w Wielkim Meczecie w Kigali oraz odważnych imamów, którzy otworzyli drzwi i serca dla wszystkich potrzebujących.

Jest to wielowątkowa opowieść, trzymająca w ciągłym napięciu. To również historia miłości kobiety z plemienia Tutsi oraz mężczyzny z Hutu, którzy rozwijają swój związek mimo konfliktu. Jest ksiądz, który w obliczu otaczającego horroru, traci wiarę we własne przekonania i Boga. Jest też młody żołnierz, który z dala od domu stara się nie zgubić siebie, ale też działać w imię większego dobra. Sześć historii tworzy obraz życia i ludzkiej wytrwałości podczas wydarzeń z kwietnia 1994 roku.

„Wydawało mi się, że co nieco wiem o Rwandzie, ale w istocie wiedziałem niewiele. Wzruszył mnie „Hotel Rwanda” (2004), ale nie do takiego stopnia. Nie jak po obejrzeniu tego filmu. Po Kinyarwanda mam zgoła inny obraz ludobójstwa, który miał miejsce w Rwandzie w 1994 roku. Film podchodzi do tematu nie z punktu widzenia historii, którą trzeba opowiedzieć, ale jako serię niezwykle intensywnych i osobistych chwil. (...) Oto prawdziwie wstrząsający obraz.” Roger Ebert

| During the 1994 Rwandan genocide, the Mufti of Rwanda, the most respected Muslim leader in the country, issued a fatwa forbidding Muslims from participating in the killing of the Tutsi. As the country became a slaughterhouse, mosques became places of refuge where Muslims and Christians, Hutus and Tutsis came together to protect each other. Kinyarwanda is based on true accounts from survivors who took refuge at the Grand Mosque of Kigali and the Imams who opened their doors to give refuge to the Tutsi and to those Hutu who refused to participate in the killing.

The story interweaves six different tales that together form one grand narrative, providing the most complex and real depiction yet presented of life and human resilience during the genocide. With an amalgamation of characters we pay homage to many, using the voices of a few. We follow the young lovers, the child, the couple, the soldiers, the Imam, and the priest as they are swept up by the chaos of the world around them.
(with English subtitles)

Film prezentowany w ramach VII Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share