kpb

Odmienne perspektywy - pokaz filmów krótkometrażowych

ODMIENNE PERSPEKTYWY - pokaz filmów krótkometrażowych, 84’
| DIFFERENT PERSPECTIVES - short film screening

AFRICA LIGHT: GRAY ZONE
reż. Tino Schwanemann, Namibia, Niemcy 2010, 10’ - polska premiera!

Afryka to niezwykle kolorowe doświadczenie dla turysty, ale prawdziwa wędrówka po kontynencie oznacza zagłębienie się w jej szarości. Liryczna i piękna etiuda na temat Namibii, jej kontrastów i wspaniałości, ale też o rzeczywistości kryjącej się pod iluzją turystycznego raju. Film utrzymany w stylistyce dokumentów jak Koyaanisqatsi.

DIRTY LAUNDRY
reż. Stephen Abbott, RPA 2011, 16’

1:08 w nocy. Roger jak zwykle pierze swoje rzeczy w pralni Wishy Washy. W pewnym momencie dostrzega coś dziwnego w wodzie za szybą pralki. Nim noc się skończy, Roger doświadczy szeregu przedziwnych zdarzeń.
| It’s 1:08 AM and Roger is doing his laundry at The Wishy Washy. For Roger this is merely routine, but tonight there’s something strange in the laundromat’s water.

FARAX
reż. Ahmed Abdullahi, Szwecja, Somalia 2011, 18’ - polska premiera!

Film o kontrowersyjnym narkotyku "khat" oraz jego wpływie na grupę somalijskich mężczyzn, ich życie rodzinne i adaptację do życia na obczyźnie.

HASAKI YA SUDA
reż. Cedric Ido, Francja, Burkina Faso 2011, 24’

Jest rok 2100. W świecie ogarniętym przez chaos i wojnę, którego mieszkańców trawi okrutny głód, ostatnie żyzne ziemie stały się przedmiotem zaciętych walk. Trzech wojowników: szlachetny Wurubenba, pragnący pomścić śmierć ojca Shandaru i złakniony władzy Kapkaru staną naprzeciw siebie w pojedynku na śmierć i życie. Film Cédrica Ido jest dynamiczną przypowieścią o chciwości, z imponującym rozmachem realizacyjnym przywołującą ikonografię gatunkową jidai-geki.

MOKHTAR
reż. Halima Ouardiri, Maroko, Kanada 2010, 16’ - polska premiera!

Film przedstawia historię chłopca o imieniu Mokhtar, który opiekuje się kozami w marokańskiej wiosce. Pewnego dnia odnajduje ranną sowę, którą postanawia uratować. Zwierzę w wiosce uważane jest za zły omen. Wzruszająca i przepiękna opowieść, która zostaje na długo w pamięci. Film inspirowany prawdziwym wydarzeniem.
| Mokhtar recounts the tale of a young boy who lives with his family of goatherds in a remote, Moroccan village. One day, the boy finds a fallen owl and decides to keep it, despite the fact that the owl is considered a bad omen. Mokhtarʼs new pet becomes a symbol of rebellion against his family and an icon of his fledgling independence. Kinship, religion and spirituality are all confronted in this film that celebrates inner and outer strength.

Filmy prezentowane w ramach
VII Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera.

Bookmark and Share