kpb

Samotność liczb pierwszych

tytuł oryginalny: La solitudine dei numeri primi

reżyseria: Saverio Costanzo
aktorzy: Alba Rohrwacher, Luca Marinelli, Martina Albano, Arianna Nastro, Tommaso Neri, Vittorio Lomartire, Aurora Ruffino, Isabella Rossellini

czas trwania: 118 min.
produkcja: Włochy/Niemcy/Francja 2010
premiera: 2012-03-23

MFF Wenecja 2010: nagroda dla najlepszej aktorki - Alba Rohrwacher
Włoskie Złote Globy 2011: najlepsze zdjęcia
Nagrody Związku Włoskich Krytyków Filmowych 2011: najlepsza aktorka - Alba Rohrwacher

Ekranizacja bestsellerowej książki Paola Giordano Samotność liczb pierwszych.

Mattia i Alice to dwójka samotników i odludków, odrzucanych przez rówieśników, mających problemy z akceptacją samych siebie. Spotykają się w liceum i choć czują pokrewieństwo dusz, nie potrafią tego wyrazić, dręczeni przez straszne traumy z dzieciństwa, które właściwie uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie.

Poprzez lata, wchodząc w dorosłość, rozpoczynając karierę czy zakładając rodzinę, na przemian zbliżają się do siebie i oddalają. Są jak tytułowe liczby pierwsze - oddzielone jedyną cyfrą parzystą, która nie pozwala im się połączyć.

Samotność liczb pierwszych to poruszająca i wzruszająca historia o odnajdywaniu drugiego człowieka, ale też siebie. O trudnościach z dopasowaniem się do świata zewnętrznego i w kontaktach z innymi. Za rolę w tym filmie rewelacyjna Alba Rohrwacher otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Literacki pierwowzór Paola Giordano stał się wielkim literackim wydarzeniem we Włoszech. Tuż po premierze książka trafiła na listę bestsellerów i utrzymywała się na niej przez kilka miesięcy. Prawa do publikacji kupiły wydawnictwa z kilkunastu krajów. W 2008 roku powieść Giordano otrzymała najbardziej prestiżową włoską nagrodę Premio Strega, a on stał się tym samym najmłodszym jej laureatem w historii.

„Wiele absolutnie hipnotycznych scen zrealizowanych w stylu Kubricka.” Reelfilm.com
„Filmowo piękne.” Pick'n'mix Flix
„Niepokojący melodramat.” The Flickering Wall
„Realizacyjna perfekcja.” Stopklatka.pl

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 3: Niebezpieczne związki.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share