kpb

Morente

tytuł oryginalny: Morente

reżyseria: Emilio Ruiz Barrachina

czas trwania: 90 min.
produkcja: Hiszpania 2011

Nagrody Goya 2012 - nominacja w kategorii najlepszy dokument

Niezwykły dokument o jednym z najważniejszych śpiewaków współczesnego flamenco, wpływowym, ale i kontrowersyjnym Enrique Morente, który zrewolucjonizował i „odnowił” tę dziedzinę sztuki.

Pod koniec hiszpańskiej wojny domowej golibroda Eugenio Arias udał się na wygnanie do Francji, gdzie poznał Pabla Picassa, z którym przyjaźnił się potem do końca życia. Enrique Morrente chciał oddać hołd tej pięknej przyjaźni i rozdał przyjaciołom płytę z utworami na bazie tekstów Pablo Picasso, którą nagrał przed laty w domowym studio. Na jej podstawie Emilio Ruiz Barrachina stworzył film, który przenosi geniusz Morente w świat obrazu - zrealizowany na kilka miesięcy przed śmiercią artysty dokument niezamierzenie stał się ostatnim zapisem i artystycznym testamentem wielkiego śpiewaka. Opowieści Morente o jego życiu, rodzinie, flamenco oraz miłości do Picassa przeplatają się z wykonywanymi przez niego utworami klasycznego flamenco i muzyki bardziej eksperymentalnej.

Po pokazie spotkanie z cyklu CINEFORUM:
Morente wyznacza wyjątkowy moment w historii flamenco, pełnej zresztą takich wyjątkowych momentów. Jeśli jednak spojrzymy na to z dystansu: jakie właściwie jest flamenco, kiedy powstaje daleko od granic tego, co można by określić mianem jego naturalnego środowiska geograficznego? Jaką rolę odgrywa flamenco w innych krajach? Jakie znaczenie mają postaci, takie jak Camarón czy sam Morente w miejscach, gdzie znajomość flamenco nie jest tak dogłębna jak w Hiszpanii? O tym, i o innych tematach związanych z flamenco porozmawiamy z Tanią Camacho i Amelią Huszcza (pseudonim: Amelia Vargas), tancerkami i instruktorkami Por Fiesta Club, promującego flamenco w Krakowie.

Film prezentowany w ramach 12. Tygodnia Kina Hiszpańskiego.


ZWIASTUN:


Bookmark and Share