kpb

Histeria. Romantyczna historia wibratora

tytuł oryginalny: Hysteria

reżyseria: Tanya Wexler
aktorzy: Maggie Gyllenhaal, Hugh Dancy, Rupert Everett, Jonathan Pryce, Felicity Jones

czas trwania: 100 min.
produkcja: Wielka Brytania 2011
premiera: 2012-03-02

Poznaj historię wynalazku, który poprawił nastrój piękniejszej połowy świata.

Osadzona w epoce wiktoriańskiej Histeria opowiada historię młodego lekarza-idealisty, Mortimera Granville’a (Hugh Dancy), który usunięty ze szpitala za zbyt postępowe poglądy na higienę, znajduje posadę u wybitnego londyńskiego specjalisty chorób kobiecych (Jonathan Pryce).

Jego zadaniem jest leczyć kobiety z tytułowej histerii właśnie, stosując masaż relaksujący, doprowadzający je do „parkosyzmów skurczy”, który w efekcie przynosi im odprężenie (dziś nazwalibyśmy to orgazmem). Zakochuje się w córce swego szefa (znakomita rola Maggie Gyllenhaal), wyzwolonej sufrażystce i idealistce, jak on sam.

Po pewnym czasie, gdy młody lekarz na skutek wyczerpujących zabiegów doświadcza kontuzji dłoni, przy pomocy swego przyjaciela, naukowca (Rupert Everett) konstruuje urządzenie zasilane elektrycznością, masujące najdelikatniejsze obszary kobiecego ciała (prototyp dzisiejszego wibratora). Konsekwencje tego wynalazku nie każą na siebie długo czekać...

W obsadzie komedii Tanyi Wexler czołówka angielskich aktorów: Jonathan Pryce, Hugh Dancy, Rupert Everett i znakomita Maggie Gyllenhaal,  pamiętna m.in. z ról w Sekretarce i Mrocznym rycerzu.

Histeria. Romantyczna historia wibratora to jednocześnie fantastyczna, inteligentna komedia romantyczna, w duchu Oskara Wilde’a czy George’a Bernarda Shawa, a zarazem interesujący głos kobiet (to wyłącznie kobiecy team wyreżyserował i wyprodukował film) w sprawie równouprawnienia, emancypacji i parytetów.

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 7: Pozytywne wibracje.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share