kpb

Zupełnie inny weekend

tytuł oryginalny: Weekend

reżyseria: Andrew Haigh
aktorzy: Tom Cullen, Chris New

czas trwania: 96 min.
produkcja: Wielka Brytania 2011
premiera: 2012-01-27

Nashville Film Festival - Główna Nagroda Jury dla Najlepszego Filmu i Najlepszego Aktora
Toronto Inside Out LGBT Film Festival - Nagroda Publiczności dla Najlepszego Filmu
Frameline, San Francisco Gay and Lesbian Film festival - Nagroda dla Najlepszego Filmu
Outfest Los Angeles - Główna Nagroda Jury dla Najlepszego Filmu Zagranicznego

Jednorazowa przygoda, która przeradza się w coś więcej - historia miłosna dwóch młodych ludzi, którzy próbują nadać sens swojemu życiu.

Russell (Tom Cullen) to samotny mężczyzna mieszkający na 14 piętrze bloku w Nottingham. Jest człowiekiem skrytym, małomównym, nieśmiałym. Pracuje jako ratownik na pływalni, od czasu do czasu zapali sobie dla relaksu trawkę. Tylko najbliżsi przyjaciele wiedzą, że jest gejem.

Pewnego wieczoru poznaje w klubie Glena (Chris New), całkowite swoje przeciwieństwo - chłopaka energicznego, gadatliwego, bezczelnego. Artystę, który nie chce się z nikim na dłużej wiązać. Wydaje się więc, że mężczyźni rozstaną się po wspólnie spędzonej nocy. A jednak następnego dnia są wciąż razem. Tworzy się między nimi coraz głębsze porozumienie. To, co zaczęło się od seksu powoli przeradza się w miłość. Ale jest jeden problem - Glen ma wyjechać na dwa lata do USA.

Film znalazł się na listach Najlepszych Filmów Roku magazynów: The New York Times, Village Voice, Chicago Tribune, Boston Globe, Sight & Sound, AV Club, Slate Magazine, Salon, Indiewire, The Telegraph, The Independent oraz Total Film.

„Ten inteligentny i poruszający film przypomina, że niskobudżetowe produkcje poruszają takie emocje, których większe filmy nie dotykają. To jeden z najlepszych, najbardziej wyjątkowych filmów roku.” Jonathan Romney, Independent on Sunday 

„Wielkość tego filmu tkwi w naturalności postaci i dialogów, w delikatnie poprowadzonej, ale śmiałej wiwisekcji życia dwóch współczesnych gejów. Reżyseria - bezbłędna, aktorzy - nokaut.”
Mariusz Kurc, Replika

Zupełnie inny weekend opowiada historię przelotnego romansu z delikatnością i filozoficzną głębią. (...) Autentyczna pasja przykuwających uwagę głównych bohaterów pozwala filmowi przeistoczyć się w wyraziste studium kryzysu tożsamości, rozgrywające się w ciągu trzech pełnych namiętności dni.” Eric Kohn, IndieWIRE

„Film przenikliwie i bezpretensjonalnie ukazuje sposób zachowań młodych ludzi, którzy dopiero się poznają, celnie ukazuje miejską samotność. Reżyser znakomicie podołał temu pozornie łatwemu zadaniu.”
Tim Robey, The Telegraph 

(także: Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 3: Niebezpieczne związki)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share