kpb

Krakowiaczek ci ja... + Profesor Filutek

tytuł oryginalny: Blinky & Me

reżyseria: Tomasz Magierski

czas trwania: 75 min.

KRAKOWIACZEK CI JA... | BLINKY & ME - premiera!
reż. Tomasz Magierski, 75’, produkcja: Kalejdoskop Film

Film dokumentalny opowiadający o dramatycznych losach i niezwykłej karierze Yorama Grossa - ocalałego z Holocaustu, legendarnego twórcy animacji. Film jest kolażem różnych zdarzeń, pochodzących z pełnego wrażeń życia Grossa. Z tych niejako osobnych, krótkich opowieści, powstał pełny obraz człowieka, któremu chęć przetrwania oraz wytrwałość zagwarantowały ogromny sukces, a także nauczyły pokory. Artysta walczył o przetrwanie w okupowanej przez nazistów Polsce, znalazł dla siebie nową ojczyznę w Izraelu, aż w końcu zadomowił się w dalekiej Australii, gdzie do dziś z powodzeniem tworzy i prowadzi własne studio animacji filmowej.

Twórcy wykorzystali między innymi archiwalne zdjęcia przedwojennego Krakowa oraz okupowanej Polski, a także materiały pochodzące z rodzinnego archiwum Grossów.

*** przed filmem dokumentalnym - pokaz filmów z serii Profesor Filutek:

PROFESOR FILUTEK
| PROFESSOR FILUTEK
reż. Yoram Gross, Australia, 8’


Profesor Filutek
to bohater miniaturowych filmów inspirowanych kultowymi rysunkami Zbigniewa Lengrena z krakowskiego „Przekroju”. Seria opowiada o zabawnych przygodach sympatycznego, nieco ekscentrycznego, sędziwego profesora oraz jego psa. Animacja pozbawiona słów - posługuje się uniwersalnym językiem komedii.


Pokazy filmów w ramach benefisu Yorama Grossa.

Bookmark and Share