kpb

51. Krakowski Festiwal Filmowy: 27 maja

51. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY

PROGRAM projekcji w Kinie Pod Baranami
:

C - Sala Czerwona
N - Sala Niebieska


piątek, 27 maja

N  8.30  FESTIWAL DZIECIOM
POLSKIE KINO MŁODEGO WIDZA. STOWARZYSZENIE FILMOWCÓW POLSKICH PREZENTUJE.
Jutro będzie lepiej, reż. Dorota Kędzierzawska, Polska / Japonia, 118’

Historia trójki bezdomnych chłopców, mieszkających na dworcu kolejowym w jednym z rosyjskich miast. Dwaj bracia i ich kolega, któregoś dnia postanawiają uciec przez zieloną granicę do Polski. Wydaje im się, że czeka tam na nich lepsze życie - dom, szkoła oraz życzliwi ludzie.

N  11.30  FESTIWAL DZIECIOM
POLSKIE KINO MŁODEGO WIDZA. STOWARZYSZENIE FILMOWCÓW POLSKICH PREZENTUJE.
Jutro będzie lepiej, reż. Dorota Kędzierzawska, Polska / Japonia, 118’

C  12.00  SHORT MATTERS 1 (103’)
Tussilago, reż. Jonas Odell, Szwecja, 15' (anim.)

EFA Short Film Nominee Krakow 2010
Norbert Kröcher, pochodzący ze Wschodnich Niemiec lider Frakcji Czerwonej Armii, w 1976 roku planuje operację Leo. Jej celem jest porwanie szwedzkiej minister ds. imigracji i wymienienie jej na osadzonych w więzieniu członków grupy. Z punktu widzenia A, dziewczyny Kröchera, cała ta działalność przypomina dziecięcą zabawę. Jednak zabawa się kończy, a grupę rozbija szwedzka policja. A zostaje aresztowana, osadzona w areszcie i przesłuchiwana. Po ponad trzydziestu latach opowiada swoją historię.

Łasica | The Little Snow Animal, reż. Miia Tervo, Finlandia 2009, 19' (dok.)

EFA Short Film Nominee Tampere 2010
Nie ma nic złego w pragnieniu miłości - wystarczy jej poszukać we właściwym miejscu.
Wenus kontra ja | Venus vs Me, reż. Nathalie Teirlinck, Belgia 2009, 27' (fab.)

EFA Short Film Nominee Berlin 2010
Uwikłana w świat własnych myśli 12. letnia Marie ma problemy z dorastaniem. Kiedy jej młoda matka przyprowadza do domu nowego przyjaciela, pytania pozostają bez odpowiedzi, a komunikacja wydaje się niemożliwa. Marie szaleńczymi wysiłkami próbuje odzyskać uwagę matki, a ciche ukojenie przynosi jej świat wspomnień.
Odczep się | Stay, Away, reż. Paloma Aguilera Valdebenito, Holandia 2009, 24' (fab.) 

EFA Short Film Nominee Angers 2010
Pięć fragmentów opisujących problemy występujące w relacjach pomiędzy trzema członkami rodziny, a zwłaszcza szamotanie się matki rozdartej pomiędzy partnerem a córką.
Randka w Stella Plage | Rendez-Vous in Stella-Plage, reż. Shalimar Preuss, Francja 2009, 18' (fab.)

EFA Short Film Nominee Sarajevo 2010
Pochówki nieznanych lub zapomnianych osób, które zmarły organizowane są przez ochotników. Stella-Plage. W budce telefonicznej na plaży dzwoni telefon. Para młodych ludzi, która przechodzi obok, podnosi słuchawkę. Po drugiej stronie jest matka, usiłująca skontaktować się ze swoją córką.

C  14.30  GDZIEŚ W EUROPIE 4 (60’)
Prawie poślubiona | Almost Married, reż. Fatma Bucak, Włochy / Turcja, 60’ (dok.)

25-letnia Fatma, reżyserka filmu, podejmuje ogromne wyzwanie: po kilku latach nieobecności postanawia odwiedzić rodzinę, by zakomunikować, że wychodzi za mąż. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Fatma jest Turczynką i pochodzi z rodziny, w której wciąż praktykowane jest tradycyjne aranżowanie małżeństw. Film jest bardzo osobistą próbą nawiązania kontaktu z autorytarnym ojcem, od którego kilka lat wcześniej dziewczyna uciekła. W tle obserwujemy życie tureckich kobiet uwikłanych w więzy kulturowych zależności.

N  15.30  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 5 (116’)
Poeta emeritus, reż. Andrzej Sapija, Polska 2010, 59’ (dok.) 
Ja nie znam w całości ani jednego mojego wiersza - wyznaje na początku dokumentu jego bohater, Tadeusz Różewicz. A my? Na ile znamy Różewicza? Okazuje się, że Poeta Emeritus, jak sam siebie określił w jednym z wierszy, konsekwentnie unikający szumu wokół własnej osoby, wcale nie pozostaje w spoczynku. Chwilami nostalgiczny, chwilami humorystyczny film pokazuje prawdziwego Tadeusza Różewicza, który tworząc - wciąż potrafi powiedzieć dużo o nas samych.
Trzeba uderzać we właściwe klawisze, reż. Ignacy Szczepański, Polska 2011, 57’ (dok.)
Film nie tylko dla wielbicieli talentu Adama Makowicza. Dokument daje możliwość bliższego poznania światowej sławy jazzmana, pianisty i kompozytora. Bohater, który pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku wyjechał do Nowego Jorku i do teraz żyje w rozjazdach między Polską i USA, opowiada m.in. o okolicznościach, w jakich znalazł się w mekce jazzu. Całość uzupełniają wywiady z ludźmi takimi jak Tomasz Stańko czy Ryszard Horowitz, którzy mieli okazję poznać Makowicza na różnych etapach jego długiej i owocnej kariery.

C  17.00  SPOJRZENIE NA HOLANDIĘ 4 (78’)
Wśród koni i ludzi | Among Horses and Men, reż. Marjoleine Boonstra, 2010, 78' (dok.)

Położony w bezludnym centrum pustyni Nevada ośrodek poprawczy prowadzi program resocjalizacji skierowany do więźniów kończących długoletnią odsiadkę. Ostatnim krokiem powrotu do życia na wolności ma być dla nich praca przy tresurze dzikich mustangów. Wielomiesięczny trening i konfrontacja ze zwierzętami stanie się dla mężczyzn szkołą charakteru i nauczy ich, jak ponownie budzić i zdobywać zaufanie.

N  18.15  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 6 (107’)
Mrożek i Baltazar, reż. Tadeusz Śmiarowski, Polska 2010, 54’ (dok.)

Dokument ten jest niecodzienną okazją do odbycia ze Sławomirem Mrożkiem podróży przez jego życie - od lat sześćdziesiątych XX wieku aż po chwilę obecną. Przedstawia wybitnego dramatopisarza i prozaika przez pryzmat jego dzienników i opowieści znajomych. Rozterki młodego pisarza, późniejsze rozczarowania i sukcesy, ostre, satyryczne spojrzenie na rzeczywistość - to wszystko splata się z obrazem życia osobistego twórcy Emigrantów, serią przystanków na jego nomadycznej drodze.
tadeusz.kantor@europa.pl, reż. Krzysztof Miklaszewski, Polska 2010, 53’ (dok.) 

Tadeusz Kantor niezmiennie cieszy się mianem jednego z najbardziej oryginalnych i wpływowych artystów w historii powojennej Polski. Film podejmuje próbę wytłumaczenia fenomenu Kantora, stawiając kwestie nieustającej fascynacji jego twórczością i wielkiego zainteresowania jego podejściem do sztuki poza granicami Polski.

C  19.30  KRAKOWSKIE PREMIERY DOKUMENTALNE 4 (70’)
Sześćdziesiątka w wielkim mieście | Sixty and the City, reż. Nili Tal, Izrael 2010, 70’

Życie zaczyna się po sześćdziesiątce - tak przynajmniej twierdzi Nili Tal, reżyserka i bohaterka filmu, która zamiast niańczyć wnuki, postanowiła znaleźć przez Internet partnera na resztę swoich dni. Chętnych nie brakowało - na ofertę odpowiedziało aż 1300 mężczyzn. W ten sposób atrakcyjna starsza pani odbyła ponad 50 randek w różnych częściach świata. Czy były to poszukiwania owocne? Jedno udało się na pewno: Nili zarejestrowała kamerą swoje perypetie, tworząc film przełamujący stereotypy związane z podeszłym wiekiem.

N  20.45  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 7 (84’)
Koniec lata, reż. Piotr Stasik, Polska 2010, 32’ (dok.)
Film Piotra Stasika to spojrzenie na współczesną Rosję poprzez obserwację codziennego życia uczniów szkoły kadetów w Penzie oddalonej 700 km od Moskwy. Reżyser skupia się na kilku bohaterach, pokazując, jak pobyt w szkole wpływa na ich życie, jak się zmieniają, jakie są ich pragnienia. Szkoła jawi się tutaj jako poważna instytucja, która w pewien sposób kładzie kres beztroskiemu dzieciństwu. Znakomite zdjęcia zapewniły Stasikowi Złotą Żabę na Festiwalu PLUS CAMERIMAGE.
Mały lalkarz | La machina, reż. Thierry Paladino, Polska/Francja 2010, 52’ (dok.)
Niezwykła opowieść o wyobraźni, wrażliwości i sztuce. Oto mały chłopiec z rozbitej rodziny trafia na dwa wakacyjne tygodnie pod opiekę mistrza sztuki lalkarskiej. Razem wędrują z przedstawieniami po miasteczkach południowej Francji. W międzyczasie opiekun odkrywa przed chłopcem magiczny świat jego własnej wyobraźni. Sny i sztuka stają się dla młodego adepta prawdziwą terapią, pomagając mu zapomnieć o problemach i ograniczeniach.

C  22.00  DŹWIĘKI MUZYKI 6 (117’)
Pieśni ulicy | Songs from the Street, reż. Mali Finborud Nøren, Norwegia 2010, 58’

Kent, Clas i Charlie żyją na ulicy i każdego dnia zmagają się ze skutkami uzależnienia narkotykowego oraz obojętnością przechodniów. Z inicjatywy magazynu „Oslo”, który powstał z myślą o pomocy środowiskom narkomanów, mężczyźni biorą udział w muzycznym projekcie The Street Record. Wykonane przez nich piosenki, klucz do zrozumienia ich doświadczeń, zostają wydane w formie albumu i skierowane do sprzedaży. Zaangażowany dokument Mali Finborud Nøren śledzi losy tego nowatorskiego projektu.
Z serca Odessy | From the Heart of Odessa, reż. Andre Schreuders, Holandia / Ukraina 2007, 59’

Alec Kopyt, muzyk z Amsterdamu, przyjeżdża do Odessy na zaproszenie towarzysza z dawnych lat, by ponownie śpiewać pieśni na Mołdawiance - w dawnej żydowskiej dzielnicy. Alec kompletuje zespół, by wystąpić w nowo otwartej przez przyjaciela restauracji. Wspólnie z nim wędrujemy po Odessie odwiedzając miejsca, które opuścił 15 lat temu. Odżywają jego wspomnienia - i to one stanowią o sile tego bardzo osobistego filmu.

Filmy prezentowane w ramach 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share