kpb

Letnie Tanie Kinobranie: Dziwny jest ten świat

WAKCYJNY PRZEGLĄD FILMOWY
LETNIE TANIE KINOBRANIE po 6 zł

2 lipca - 2 września 2010


TYDZIEŃ 3: 16-22 lipca 2010 | 3rd WEEK: July 16-22 
DZIWNY JEST TEN ŚWIAT // IT'S A STRANGE WORLD 

zobacz lub pobierz program ramowy na Tydzień 3. - TUTAJ

W programie
:

(N) - Sala Niebieska
(C) - Sala Czerwona


TYDZIEŃ 3: 16-22 lipca 2010 | 3rd WEEK: July 16-22
DZIWNY JEST TEN ŚWIAT // IT’S A STRANGE WORLD


AUTOR WIDMO | THE GHOST WRITER
reż. Roman Polański, Wielka Brytania/Francja/Niemcy 2010, 128’ EN

Pokazy:
- wtorek, 20 lipca, godz. 22.00 (N)
- środa, 21 lipca, godz. 17.00 (C)
- czwartek, 22 lipca, godz. 21.05 (C)
MFF w Berlinie 2010: Srebrny Niedźwiedź - nagroda za reżyserię
Elektryzujący thriller Romana Polańskiego z udziałem Ewana McGregora i Pierce'a Brosnana!
Mroczna i pełna suspensu ekranizacja powieści Roberta Harrisa pod tym samym tytułem.
Były premier Wielkiej Brytanii Adam Lang (Pierce Brosnan) zleca napisanie swoich wspomnień partyjnemu działaczowi Michaelowi McArze. Ma za nie otrzymać honorarium w wysokości 10 milionów dolarów. Przed zakończeniem pracy McAra ginie w zagadkowych okolicznościach. Do dokończenia autobiografii Lang zatrudnia profesjonalnego „ghostwritera” (w roli „autora widmo” Ewan McGregor), pisarza, który za pieniądze tworzy dla innych, oddając prawa do swego dzieła. Podczas prac nad książką „ghostwriter” odkrywa sekrety, które sprawią, że znajdzie się w śmiertelnym zagrożeniu. Ktoś za wszelką cenę nie chce dopuścić do ujawnienia prawdy.

BAADER-MEINHOF | DER BAADER MEINHOF KOMPLEX
reż. Uli Edel, Niemcy 2008, 150’ DE

Pokazy:
- piątek, 16 lipca, godz. 20.00 (N)
- sobota, 17 lipca, godz. 21.15 (C)
- niedziela, 18 lipca, godz. 22.05 (N)

Oscary 2009: nominacja - najlepszy film nieanglojęzyczny
nominacje do Złotych Globów i BAFTY dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
Camerimage 2008: Brązowa Żaba 
Baader - Meinhof to dynamiczny i przejmujący film o powstaniu jednej z najsłynniejszych organizacji terrorystycznych ubiegłego stulecia. Pełen dramatyzmu obraz o przemianach społecznych i portret dwójki ludzi, których skutki działań wpłynęły na historię naszego współczesnego świata.
Podczas wizyty szacha Iranu w Berlinie dochodzi do krwawo stłumionych przez policję zamieszek na ulicach miasta. To stanie się iskrą, która poderwie dwoje młodych ludzi: Andreasa Baadera (Moritz Bleibtreu) i Ulrike Meinhof (Martina Gedeck) do stawienia oporu przeciwko prawicowym tendencjom polityki rządu i stanie się przyczyną powołania tajnej organizacji. Wkrótce znana ona będzie całemu światu jako RAF (Frakcja Czerwonej Armii), odpowiedzialna w latach 70. za zamachy bombowe, kradzieże i morderstwa. Działalność RAF doprowadziła w 1977 r. do poważnego kryzysu w państwie, zwanego „niemiecką jesienią”.
Główne role w filmie zagrali: Martina Gedeck (Życie na podsłuchu) jako Ulrike Meinhof, Moritz Bleibtreu (Biegnij, Lola, biegnij, Eksperyment) jako Andreas Baader i Johanna Wokalek jako Gudrun Ensslin.

CZŁOWIEK NA LINIE | MAN ON WIRE
reż. James Marsh, USA/Wielka Brytania 2008, 94’ EN

Pokazy:
- sobota, 17 lipca, godz. 18.00 (N)
- niedziela, 18 lipca, godz. 17.00 (C)
- poniedziałek, 19 lipca, godz. 19.15 (C)
OSCAR dla najlepszego pełnometrażowego dokumentu!
Nagroda BAFTA dla najlepszego brytyjskiego filmu roku
Nagroda za najlepszy dokument na festiwalu w Karlowych Warach
Nagroda publiczności i nagroda za najlepszy dokument na festiwalu Sundance
Człowiek na linie - Man on Wire
, czyli artystyczne przestępstwo stulecia, to historia niesamowitego wyczynu jakiego dokonał 7 sierpnia 1974 roku Philippe Petit. Marzeniem tego francuskiego linoskoczka było przejście po linie rozciągniętej między zbudowanymi wówczas niedawno bliźniaczymi wieżami World Trade Center.
Film Marsha odsłania kulisy przygotowań do tego wyczynu. Spaceru pomiędzy wieżami, których już nie ma... 7 sierpnia 1974 r. Wieże WTC w Nowym Jorku były wtedy najwyższymi budynkami na świecie. Philippe Petit wszedł na nielegalnie rozwieszoną pomiędzy nimi linę. Po niemal godzinnym spacerze na wysokości 400 m. został aresztowany i przebadany przez psychologa.

DOKTRYNA SZOKU | THE SHOCK DOCTRINE
reż. Michael Winterbottom i Mat Whitecross, Wielka Brytania 2009, 90’ EN

Pokazy:
- piątek, 16 lipca, godz. 17.00 (C)
- sobota, 17 lipca, godz. 22.00 (N)
- niedziela, 18 lipca, godz. 18.00 (N)
Michael Winterbottom i Mat Whitecross na podstawie kontrowersyjnej książki Naomi Klein (liderka ruchu alterglobalistycznego, autorka bestsellerowego No Logo) stworzyli obraz obnażający prawdę o tym, jak wolnorynkowe recepty made in USA podbiły świat, bezlitośnie wykorzystując poddane amerykańskiej terapii szokowej kraje i narody. Film, podobnie jak i książka przekonuje, że mit niewidzialnej ręki rynku skrywa ponurą rzeczywistość korporacyjnych monopoli, klasowej dominacji i zbrojnych ingerencji.
Film pokazuje, w jaki sposób doktryna szoku doprowadziła do zdarzeń, które odmieniły oblicze świata - od wojskowego zamachu stanu Pinocheta w Chile w 1973 roku, przez przemiany ustrojowe w Polsce po 1989, aż̇ po masakrę na placu Tiananmen w 1989 i upadek Związku Radzieckiego w roku 1991. Wywód Klein radykalnie różni się od tego, co zwykle słyszeliśmy na ten temat. Po raz kolejny Naomi Klein stworzyła dzieło, które niewątpliwie zmieni kontekst naszych publicznych debat i prywatnych rozmów o polityce i gospodarce.

HOTEL RUANDA | HOTEL RWANDA
reż. Terry George, Kanada/Wielka Brytania/Włochy/RPA 2004, 121’ EN/FR

Pokazy:
- poniedziałek, 19 lipca, godz. 22.05 (N)
- środa, 21 lipca, godz. 20.00 (N)
- czwartek, 22 lipca, godz. 18.00 (N)
Oscary 2005 - 3 nominacje: najlepszy aktor pierwszoplanowy (Don Cheadle), najlepsza aktorka drugoplanowa (Sophie Okonedo), najlepszy scenariusz oryginalny (Keir Pearson, Terry George)
3 nominacje do Złotych Globów 2005:  najlepszy film - dramat, najlepszy aktor w dramacie - Don Cheadle, najlepsza piosenka - Wyclef Jean, Million Voices
MFF w Toronto 2004: Nagroda Publiczności
W roku 1994, w czasach, kiedy Ruanda pogrążona była w szaleństwie, jeden człowiek przyrzekł chronić rodzinę, którą kochał, a w końcu znalazł odwagę, aby uratować życie 1200 ludzi. Hotel Ruanda opowiada opartą na faktach historię Paula Rusesabagina (w tej roli Don Cheadle), kierownika hotelu, który dzięki odwadze i sprytowi uratował życie wielu ludzkich istnień. Podczas gdy cała reszta świata wolała zamknąć oczy, Paul udowodnił, jak wiele może zdziałać jeden człowiek.

THE HURT LOCKER. W PUŁAPCE WOJNY | THE HURT LOCKER
reż. Kathryn Bigelow, USA 2008, 130’ EN

Pokazy:
- wtorek, 20 lipca, godz. 19.15 (C)
- środa, 21 lipca, godz. 21.15 (C)
- czwartek, 22 lipca, godz. 17.00 (C)
6 Oscarów 2010: najlepszy film!
najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszy montaż, dźwięk, efekty dźwiękowe
Nagrody BAFTA 2010: najlepszy film!
najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsze zdjęcia, montaż i dźwięk
Najlepszy amerykański film roku! Nagrodzony sześcioma Oscarami dramat wojenny o elitarnej jednostce saperów w Iraku. Stacjonuje ona w miejscu, w którym każdy człowiek może okazać się potencjalnym wrogiem, a obiekt - śmiertelną bombą. Widowisko zapierające dech w piersiach, zachwycające perfekcją realizacji.
James rozpoczyna służbę w oddziale wojskowym, który zajmuje się rozbrajaniem bomb na polu walki, podczas konfliktu w Iraku w 2003 roku. Wkrótce obejmuje dowództwo nad oddziałem. Zaskakuje też swoich podwładnych brawurą - wydaje się, że śmierć jest mu obojętna. W czasie gdy żołnierze próbują okiełznać swojego nieprzewidywalnego dowódcę, irackie miasto, w okolicach którego stacjonują, pogrąża się w chaosie.

KRWAWA NIEDZIELA | BLOODY SUNDAY
reż. Paul Greengrass, Irlandia/Wielka Brytania 2002, 107’ EN

Pokazy:
- poniedziałek, 19 lipca, godz. 21.00 (C)
- środa, 21 lipca, godz. 19.15 (C)
- czwartek, 22 lipca, godz. 19.15 (C)
MFF w Berlinie 2002: Złoty Niedźwiedź, Nagroda Jury Ekumenicznego
Wstrząsający film Paula Greengrassa, twórcy późniejszej trylogii Bourne'a i Lotu 93. Jeden z najważniejszych filmów politycznych dekady. Film jest fabularnym zapisem dramatycznych wydarzeń z 30 stycznia 1972 roku, kiedy z przedmieść Derry (zamieszkanego w większości przez katolików) w Irlandii Północnej wyruszył pokojowy marsz zorganizowany przez społeczny ruch Civil Rights. Protestujący zamierzali dotrzeć do centrum miasta, gdzie miał odbyć się wiec.
Mimo starań organizatorów doszło do starć z brytyjskim wojskiem, w wyniku których zginęło 14 osób. To wydarzenie, nazywane dziś Krwawą Niedzielą, stało się punktem zwrotnym w historii wielowiekowego konfliktu między Irlandczykami, którzy w większości są katolikami, a Brytyjczykami, wśród których przeważają protestanci. Po masakrze w Derry, Irlandia Północna stanęła w obliczu wybuchu wojny domowej. Wielu młodych ludzi wstąpiło w szeregi katolickiej organizacji terrorystycznej IRA i protestanckiej UVF, co rozkręciło spiralę przemocy trwającą już 30 lat.

THE LIMITS OF CONTROL | THE LIMITS OF CONTROL
reż. Jim Jarmusch, USA 2009, 116’ EN

Pokazy:
- piątek, 16 lipca, godz. 19.00 (C)
- sobota, 17 lipca, godz. 17.00 (C)
- poniedziałek, 19 lipca, godz. 20.05 (N)
Gwiazdorska obsada: Bill Murray, Tilda Swinton, Gael García Bernal i Isaach De Bankolé w nowym filmie Jima Jarmuscha, twórcy Broken Flowers, Kawy i papierosów czy Ghost Doga. Droga samurajaThe Limits of Control opowiada o tajemniczym przestępcy-samotniku (Isaach De Bankolé), który wyrusza do Hiszpanii, gdzie ma zrealizować zlecenie. Nie ufa nikomu, jest skoncentrowany wyłącznie na wykonaniu zadania. Na swej drodze nieustannie spotyka obcych ludzi, których nie zna, za to oni znają jego.
Hipnotyczna wariacja na temat filmu czarnego. Zagadkowy, erudycyjny i wysmakowany wizualnie obraz, uznany za najbardziej radykalny w karierze mistrza amerykańskiego kina niezależnego.

MICHAEL CLAYTON | MICHAEL CLAYTON
reż. Tony Gilroy, USA 2007, 119’ EN

Pokazy:
- piątek, 16 lipca, godz. 22.35 (N)
- niedziela, 18 lipca, godz. 20.00 (N)
- poniedziałek, 19 lipca, godz. 18.00 (N)

Oscary 2008: najlepsza aktorka drugoplanowa - Tilda Swinton
- 6 nominacji: najlepszy film, najlepszy reżyser - Tony Gilroy, najlepszy scenariusz oryginalny - Tony Gilroy, najlepszy aktor - George Clooney, najlepszy aktor drugoplanowy - Tom Wilkinson, najlepsza muzyka - James Newton Howard
4 nominacje do Złotych Globów 2008
najlepszy film - dramat, najlepszy aktor w dramacie - George Clooney, najlepsza aktorka drugoplanowa - Tilda Swinton, najlepszy aktor drugoplanowy - Tom Wilkinson

Trzymający w napięciu thriller, który udowadnia, że prawda jest przeżytkiem.
Michael Clayton (George Clooney) jest specjalistą od brudnej roboty w jednej z dużych kancelarii prawniczych w Nowym Jorku. Zadaniem Claytona jest naprawianie błędów popełnianych przez ważnych klientów. Potrafi doprowadzić do umorzenia śledztwa w sprawie „niefortunnego” wypadku drogowego, mistrzowsko uciszyć skandal obyczajowy, a nawet uratować wizerunek nieuczciwych polityków.
W rolach głównych występują George Clooney, Tom Wilkinson, nagrodzona Oscarem Tilda Swinton oraz aktor i reżyser Sydney Pollack.

OBYWATEL MILK | MILK
reż. Gus Van Sant, USA 2008, 128’ EN

Pokazy:
- poniedziałek, 19 lipca, godz. 17.00 (C)
- wtorek, 20 lipca, godz. 21.30 (C)
- czwartek, 22 lipca, godz. 20.15 (N)
Oscary 2009: najlepszy aktor - Sean Penn, najlepszy scenariusz oryginalny
- 6 nominacji: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor drugoplanowy - Josh Brolin, najlepsza muzyka - Danny Elfman, najlepszy montaż, najlepsze kostiumy
Historia człowieka, który zaryzykował życie w walce o swoje przekonania.
W 1977 roku Harvey Milk został wybrany na radnego w San Francisco i stał się pierwszym w historii przyznającym się otwarcie do homoseksualizmu mężczyzną wybranym do znaczącej instytucji publicznej w Ameryce. Jego zwycięstwo było nie tylko sukcesem w walce o prawa gejów, wpłynął na zmianę wielu aspektów życia politycznego. Docierając do wszystkich - od starszych obywateli po działaczy związkowych - Harvey Milk zmienił sposób pojmowania walki o prawa człowieka i stał się bohaterem Amerykanów. Kiedy w 1978 zamordowany został Harvey Milk, Ameryka straciła znakomitego polityka i bojownika walczącego o prawa człowieka.
Film Gusa Van Santa pokazuje nam osiem ostatnich lat w życiu Milka. Rozpoczyna się w chwili, w której Milk przeprowadza się z Wall Street do Castro, robotniczej dzielnicy Los Angeles, a kończy jego śmiercią. 

REWERS | REWERS
reż. Borys Lankosz, Polska 2009, 101’ PL

Pokazy:
- wtorek, 20 lipca, godz. 20.00 (N)
- środa, 21 lipca, godz. 18.00 (N)
- czwartek, 22 lipca, godz. 22.30 (N)
34. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2009:
Grand Prix Złote Lwy
nagroda za główną rolę kobiecą - Agata Buzek
nagroda za drugoplanową rolę męską - Marcin Dorociński
nagroda za zdjęcia - Marcin Koszałka, nagroda za muzykę - Włodzimierz Pawlik, nagroda za charakteryzację
17. Festiwal Plus Camerimage: Brązowa Żaba
Oscary 2010: polski kandydat do Oscara
Orły 2010: najlepszy film
Polskie wydarzenie filmowe 2009 roku! Obsypana nagrodami na festiwalu w Gdyni przewrotna czarna komedia o czasach stalinowskich. Film Borysa Lankosza, błyskotliwie bawiący się możliwościami kina, oparty jest na scenariuszu wybitnego polskiego pisarza Andrzeja Barta. W Rewersie wystąpili Agata Buzek, Marcin Dorociński, Krystyna Janda i Anna Polony.
Film rozgrywa się w dwóch planach czasowych - wczesnych latach 50. oraz współcześnie. Sabina (Agata Buzek), „szara myszka”, właśnie przekroczyła trzydziestkę. W jej życiu wyraźnie brakuje mężczyzny. Matka (Krystyna Janda) wie o tym najlepiej, dlatego próbuje za wszelką cenę znaleźć dla swojej córki odpowiedniego kandydata na męża. Całą sytuację kontroluje babcia (Anna Polony), ekscentryczna dama o ciętym języku, przed którą nie uchowa się żadna tajemnica. W starej kamienicy pojawiają się kolejni adoratorzy. Żaden z nich nie wzbudza jednak zainteresowania Sabiny. Pewnego dnia, „jak spod ziemi”, zjawia się tajemniczy Bronisław (Marcin Dorociński). Jego obecność rozpocznie serię zaskakujących zdarzeń, które ujawnią ciemną stronę kobiecej natury...

TYBET: TRYLOGIA BUDDYJSKA | TIBET: A BUDDHIST TRILOGY
reż. Graham Coleman, Wielka Brytania 1979, 134’ EN

Pokazy:
- piątek, 16 lipca, godz. 21.00 (C)
- sobota, 17 lipca, godz. 19.00 (C)
wtorek, 20 lipca, godz. 17.00 (C)
Mistyczny, niezwykły dokument uznany za arcydzieło i najlepszy film o buddyzmie tybetańskim. Ukazuje ciągłość starożytnej kultury Tybetu. Złożony z trzech części - od portretu Dalajlamy, duchowego i świeckiego przywódcy Tybetańczyków do ukazania mistycznego świata klasztornego. Film zabiera widza w intymną podróż głęboko do serca kultury buddyjskiej. Zrealizowany w Nepalu i Indiach stwarza niepowtarzalną okazję do przyjrzenia się zdumiewającej sile przetrwania tej kultury religijnej. W 1977, kiedy film powstał zwyczaje i sposób życia Tybetańczyków nie różniły się od tych pielęgnowanych przez ich przodków, a Dalajlama był mało znany w świecie.

WALC Z BASZIREM | WALTZ WITH BASHIR
reż. Ari Folman, Izrael/Niemcy/Francja 2008, 87’ HEB/ARA/DE/EN

Pokazy:
- niedziela, 18 lipca, godz. 21.00 (C)
- wtorek, 20 lipca, godz. 18.00 (N)
- środa, 21 lipca, godz. 22.15 (N)
Warszawski Festiwal Filmowy 2008: Nagroda Publiczności 
Oscary 2009: nominacja - najlepszy film obcojęzyczny
MFF w Cannes 2008: nominacja do Złotej Palmy
Złoty Glob 2009: najlepszy film obcojezyczny
Cezar 2009: najlepszy film obcojezyczny
Europejskie Nagrody Filmowe 2009: najlepsza muzyka - Max Richter
3 nominacje: najlepszy film, najlepsza reżyseria i najlepszy scenariusz
2 nominacje do nagród BAFTA 2009: najlepszy film obcojęzyczny, najlepszy film animowany
6 Izraelskich Nagród Filmowych, w
tym za najlepszy film, reżyserię i scenariusz
Niezwykły, wielokrotnie nagradzany izraelski dokumentalny film animowany, dotyczący niedawnej historii Bliskiego Wschodu.
Pewnej nocy w barze stary przyjaciel opowiada reżyserowi Ariemu powracający koszmar, w którym goni go 26 złych psów. Mężczyźni dochodzą do wniosku, że ma to związek z ich misją w izraelskiej armii podczas pierwszej intifady libańskiej na początku lat 80. Zaskoczony Ari uświadamia sobie, że nic nie pamięta z tego okresu w swoim życiu. Zaintrygowany tą zagadką postanawia spotkać się i wypytać o to swoich starych kolegów i towarzyszy rozsianych po całym świecie. Musi poznać prawdę o tym czasie i o sobie samym. A przede wszystkim - obudzić pamięć. Kontakt z nimi uświadamia mu, jak strasznych spustoszeń w psychice młodych chłopców dokonała wojna...
Walc z Baszirem był także formą autoterapii dla jego reżysera i bohatera - Ariego Folmana, który podczas służby w izraelskim wojsku był świadkiem masakry na palestyńskich cywilach, do jakiej doszło w 1982 r. w libańskich obozach dla uchodźców Sabra i Szatila. To także film o historii współczesnej Izraela, wciąż żywej, wciąż trudnej do jednoznacznego ocenienia, to głos w sprawie politycznej i wreszcie - film pacyfistyczny, obnażający absurd wojny. 

WIDEOKRACJA | VIDEOCRACY
reż. Erik Gandini, Szwecja/Dania/Wielka Brytania/Finlandia 2009, 82’ EN/IT

Pokazy:
- piątek, 16 lipca, godz. 18.00 (N)
- sobota, 17 lipca, godz. 20.00 (N)
- niedziela, 18 lipca, godz. 19.00 (C)

2009 - Toronto Film Festival - nagroda dla najlepszego dokumentu
2009 - Sheffield Film Festival - Nagroda Specjalna Jury 
Od ponad 30 lat włoskim społeczeństwem rządzi telewizja. Kontroluje ją jeden człowiek. Właścicielem największych stacji telewizyjnych jest włoski premier Silvio Berlusconi. Komercyjne programy Berlusconiego są przez wielu uważane za odzwierciedlenie jego własnego gustu i osobowości. A dla ponad 80% Włochów telewizja to główne albo jedyne źródło informacji o świecie... Temat zgłębia Erik Gandini, włoski reżyser od lat mieszkający w Szwecji, znany z bezkompromisowych obrazów współczesności w filmach, takich jak Nadprodukcja. Terror konsumpcji i GITMO – nowe prawa wojny.

Bilet na każdy film TYLKO 6 ZŁOTYCH! 

Filmy prezentowane w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share