kpb

50. Krakowski Festiwal Filmowy - 3 czerwca

50. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY

PROGRAM projekcji w KPB:

C - Sala Czerwona
N - Sala Niebieska

czwartek, 3 czerwca

C  12.00 TOP TEN KRAKÓW 2
- Exodus przez Dunaj
| Danube Exodus, reż. Peter Forgács, Węgry/Holandia 1998, 60'

Film montażowy oparty na amatorskich taśmach Sandora Andrasovitsa, niegdyś kapitana statku pływającego po Dunaju. Przed półwieczem dowodzony przez niego statek przewoził do Palestyny kilkusetosobową grupę Żydów ze Słowacji, potem zaś wykonał zupełnie inny kurs... Srebrny Smok (1999).
- Osa | Wasp, reż. Andrea Arnold, W. Brytania 2003, 26'
Zoe, lat 23, jest matką samotnie wychowującą czwórkę dzieci. Rodzina utrzymuje się przy życiu dzięki pomocy socjalnej. Pewnego dnia Zoe spotyka na ulicy przyjaciela, ktorego nie widziała od bardzo dawna. Umawiają się na randkę. W kulminacyjnym momencie pojawia się tytułowa osa. Złoty Smok (2004).
- Upadek domu Usherów | Zánik domu Usherů | The Fall of the House of Usher
reż. Jan Švankmajer, Czechosłowacja 1981, 15'
Adaptacja znanego opowiadania Edgara Allana Poego. Švankmajer - zwany alchemikiem surrealizmu - opowiada mrożącą krew w żyłach historię wyłącznie przy użyciu animowanych poklatkowo przedmiotów i powierzchni. Złoty Smok (1982).
- Flamenco o 5:15 | Flamenco at 5:15, reż. Cynthia Scott, Kanada 1983, 29'


C  14.30 GDZIEŚ W EUROPIE 2
Konstantin i Elena
| Constantin e Elena | Constantin and Elena
reż. Andrei Dascalescu, Rumunia, Hiszpania 2009, 100’

Constantin i Elena są w sobie bardzo zakochani. Od 54 lat. Mieszkają w małej mieścinie w Rumunii, prowadzą dom, chodzą do kościoła i nie pragną niczego więcej ponad to, co mają. Ich spokojna egzystencja urzeka oko i duszę. „Trzeba ambicji, pasji i miłości dla każdego stworzenia” - taka jest recepta Constantina na długowieczność. A czy jest jakiś środek na wieczną miłość?

N  15.30 PANORAMA FILMU POLSKIEGO 4
Kino Marjan
, reż. Grzegorz Rogala, Polska 2010, 4’

Miniaturka poświęcona czasowi oraz robieniu filmów. Kolejny eksperyment poszukującego nowych środków wyrazu Grzegorza Rogali, reżysera, operatora, animatora, grafika komputerowego i kompozytora, autora m.in. Nocnego seansu (1987), Kinolina (1984), Linii (1981).
Syn, reż. Jan Wagner, Polska 2009, 28’

Po sezonie na Mazurach. Syn z ojcem na żaglówce. I jeszcze ktoś. Sceneria i osoby dramatu przypominają słynny "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego. Pełen dramaturgicznych spięć krótki film o miłości. Etiuda dyplomowa studenta Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Sprawa Janusza W. , reż. Wojciech Jagiełło, Polska 2009, 29’

Piaty odcinek cyklu „Dekalog 89 +", inspirowany przykazaniem „Nie zabijaj”. Przypadkowy taksówkarz ginie w wypadku samochodowym, który spowodował znany prezenter telewizyjny. Czy to koniec jego błyskotliwej kariery? Wszystko wskazuje na to, że nie, gdyż koncern medialny, dla którego pracuje, nie cofnie się przed niczym, by ocalić wizerunek swojej gwiazdy.
Nowa, reż. Tomasz Olejarczyk, Polska 2009, 20’

Druga część cyklu filmowego „Dekalog 89+", inspirowana przykazaniem „Nie będziesz brał imienia pana Boga twego nadaremno". Samotna dziewczyna szuka akceptacji w grupie rówieśników uprawiających ryzykowane miejskie zabawy. Swoje starania okupuje utratą wiary w sens wyznawanych wartości. Nie mając nic do stracenia, wymyśla karkołomną zabawę mającą dać do myślenia grupie, a zwłaszcza jej przywódcy.
MC. Człowiek z winylu, reż. Bartosz Warwas, Polska 2010, 20'

Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tyle jednemu człowiekowi... Bliska prawdy, choć mało znana, historia życia człowieka, bez którego nie byłoby ani upadku muru berlińskiego, ani zerwania żelaznej kurtyny, ani nawet opuszczenia spodni w kroku. A dokonał tego wszystkiego tytułowy MC Człowiek z winylu. Mówią o nim m.in. Piotr Bikont, prof. Tadeusz Lubelski, Zbigniew Hołdys, Krzysztof Skiba, Jerzy Urban, Hieronim Wrona, Krzysztof Zanussi.

C  17.00 FOCUS ON ISRAEL 4
Więzień
| Ha'asir | The Prisoner, reż. Asaf Sudry, Izrael 2009, 95’

Benny właśnie wyszedł na wolność i próbuje odbudować kontakt z rodziną. Szybko przekonuje się, że osoby niegdyś mu bliskie wiodą teraz nowe życie, którego nie zamierzają zmieniać. Czy po latach spędzonych w więzieniu, musząc samotnie stawić czoła nowej sytuacji, Benny będzie jeszcze w stanie prowadzić uczciwe życie?

N  18.15 PANORAMA FILMU POLSKIEGO 5
- Koniec Rosji
, reż. Michał Marczak, Polska 2010, 58’

Na północ, tuż za tym punktem - Ziemia Niczyja i Ocean Arktyczny. Na zachód - na obszarze 600 km tylko głęboki, stale utrzymujący się śnieg, pierwsza linia drzew dopiero w odległości 1000 km. Baza straży granicznej składa się z trzech drewnianych chałup. To Czeluskin - rosyjska jednostka wojskowa. Ośmiu mężczyzn stale przebywa w bazie. Latem - 24-godzinne słońce, zimą panuje wieczna ciemność. Temperatura spada do minus 50 stopni Celsjusza.
- Kochankowie, reż. Rafał Skalski, Polska 2009, 51’

Przejmująca opowieść o miłości, przyjaźni i seksualności. Bohaterowie filmu kochają się, kłócą, opowiadają o swoich problemach w łóżku. Od innych różni ich tylko to, że są ograniczeni przez swoje ciała - są niepełnosprawni ruchowo. Z niezwykłą otwartością i szczerością wprowadzają widza w swój intymny świat.

C
  19.30 KRAKOWSKIE PREMIERY DOKUMENTALNE 3
Faceci mojego życia
| Driving Men, reż. Susan Mogul, USA 2009, 68’

O co zapytać swoją byłą „drugą połowę”, dawną sympatię? O powód rozstania? O minione fascynacje? O wspólną historię? O dalsze losy? Susan Mogul - reżyserka, performerka, feministka - z humorem i dystansem przeprowadza na ekranie wiwisekcję swoich więzi z ważnymi w jej życiu mężczyznami - z kochankami, braćmi, ojcem. Zaprasza ich za kierownicę swojego samochodu, by w czasie jazdy snuli swoje opowieści.

N  20.45 NOC ETIUD STUDENCKICH 4
Mistrzowska Szkoła Andrzeja Wajdy

- Cielaczek, reż. Marek Marlikowski, Polska 2008, 26'
Mała wioska, senny, zimowy pejzaż. W jednym z gospodarstw - zagroda, w niej - cielaczki. Nieoczekiwanie jeden z nich zostaje wyprowadzony z bezpiecznego siedliska i umieszczony na przyczepie traktora. W kilkuminutowej etiudzie reżyser umieścił tropy charakterystyczne dla kilku gatunków: kina społecznego, komedii, a nawet... thrillera.
- Oj Boże, drogi Boże, reż. Julia Popławska, Polska 2010, 12'

Starsza para całe życie mieszka w drewnianej chacie na podlaskiej wsi. Ich naturalnym stanem jest siedzenie na ganku domu i obserwowanie otoczenia. Pewnego letniego dnia ich harmonijne współgranie ze światem zostaje zakłócone.
- Imperium, reż. Ingrid Vido, Polska 2009, 26'
Żenia i Oksana to młode dziewczyny z Ukrainy. Razem z innymi tancerkami zza wschodniej granicy przyjechały do Rzeszowa, żeby występować w rewii w hotelu „Imperium”. Wśród kolorowych piór i cekinów prezentują swoje wdzięki często bardzo nielicznej publiczności. Podglądamy ich codzienne życie, razem z nimi rozmyślamy o wyborach i marzeniach. Choć ich przeżycia są podobne, dziewczyny mają zupełnie inne pragnienia i plany na życie.
- Popatrz, reż. Adam Palenta, Polska 2008, 4'

Bohaterami filmu są niewidome dzieci, które zabierają widza w podróż do swojego świata wrażliwości i wyobraźni. Za pomocą dotyku starają się odczytać, co przedstawia obraz.
- Poszukiwacze skarbów, reż. Agnieszka Bąk, Polska 2009, 20'
Film opowiada o wyprawie po skarb, który obrósł już w legendy i mity w rodzinnych podaniach. Dwaj bracia starannie pucują swego poloneza, kupują wykrywacz metalu i wyruszają w podróż do Lwowa, gdzie ich ojciec przed wojną ukrył kosztowności. Jest to ciepła, pełna humoru opowieść, w której poszukiwanie skarbu jest tylko pretekstem do przeżycia przygody.
- Matka, reż. Jakub Piątek, Polska 2009, 11'

Przykręcone do podłogi stoły. Godzina, która ma starczyć na najbliższe dwa tygodnie, czasem miesiąc. Sala widzeń w jednym z polskich więzień. Po jednej stronie mężowie, synowie, ojcowie, po drugiej - ich dzieci, żony, matki. Opis świata jednej z nich.
- Lunatycy, reż. Maciej Sterło-Orlicki, Polska 2009, 30'
Prawdziwa miłość jest cenniejsza niż wszystkie włosy na głowie. Fryzjer Rafał nie akceptuje rozpadu swojego związku z zapracowaną Kamą i wciąż mieszka u jej rodziców - znerwicowanego, wiecznie drepczącego w miejscu byłego esbeka oraz jego żony, która nieustannie walczy ze szczurem w kuchni. Pewnego dnia w salonie fryzjerskim Rafała pojawia się Majka, która wywróci jego świat do góry nogami.

C  22.00 DŹWIĘKI MUZYKI 4
Mundo Alas
reż. Leon Gieco, Sebastian Schindel, Fernando Molnar, Argentyna 2009, 89’

W tournée po Argentynie, pod wodzą Leóna Gieco, sławnego folkowego barda, wyrusza niezwykły zespół złożony z muzyków, piosenkarzy, tancerzy i malarzy. Koncerty, które dają w kolejnych miastach to mieszanka rocka, muzyki folkowej i tanga, emanująca szczerą radością, jak płynie z tworzenia i słuchania muzyki. Podczas muzycznej podróży zupełnie zapomina się, że artyści są niepełnosprawni...

Pokazy w ramach 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share