kpb

50. Krakowski Festiwal Filmowy - 2 czerwca

50. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY

PROGRAM projekcji w KPB:

C - Sala Czerwona
N - Sala Niebieska

środa, 2 czerwca

C  12.00  TOP TEN KRAKÓW 1
- Wrota wiecznego spokoju
| Fredens PortPortal to Peace
reż. Thomas  Stenderup, Dania 1996, 30'
W kulturach, w których kremacja nie jest praktykowana, cmentarze bardzo szybko się przepełniają. W Ameryce Łacińskiej, aby rozwiązać ten problem, szczątki ludzkie ekshumuje się po kilku latach. Na Kubie ma to miejsce już w dwa lata po pochowaniu. Krewni zapraszani są wtedy do udziału w żałobnej ceremonii. Złoty Smok (1997).
- Młot | MaljMallet, reż. Aca Ilić, Jugosławia 1977, 11'
Kurczak-odmieniec w brawurowej ucieczce przed totalitarnym przeznaczeniem. Wielka metafora walki o prawo do życia w całym jego bogactwie i różnorodności. Srebrny Smok (1977).
- Dzień chleba | Chlebnyj Dien | Bread Day, reż. Siergiej Dworcewoj, Rosja 1998, 55'
Osiemdziesiąt kilometrów od St Petersburga leży mała wioska. Jej mieszkańcy to starcy i ludzie bezrobotni. Co tydzień głównym traktem kolejowym przejeżdża pociąg, od którego odpinany jest dla nich wagon z chlebem. Do wioski trzeba go jeszcze przetoczyć bocznym torem prawie dwa kilometry. Złoty Smok (1999).
- Ojciec i córka | Father and Daughter
reż. Michael Dudok de Wit, Wielka Brytania/Holandia 2000, 9’
Liryczna i niezwykle smutna opowieść o rozstaniu i oczekiwaniu, ożywionym nadzieją na ponowne spotkanie córki z ukochanym ojcem. Nastrojowy film animowany rozgrywający się w płaskim „holenderskim” pejzażu, zrealizowany przy użyciu niezwykle oszczędnych i subtelnych środków plastycznych. Wyróznienie specjalne FICC (2001).
- Przemiana pana Samsy | Metamorphosis of Mr. Samsa
reż. Caroline Leaf, Kanada 1977, 10'
Efektowna animowana ekranizacja opowiadania Przemiana Franza Kafki. Jego główny bohater, Gregor Samsa, budzi się rano w swoim łóżku i stwierdza, że przeobraził się w potężnego i brzydkiego robala. Złoty Smok (1978).
- Ropojady | RopáciOil Gobblers, reż. Jan Svěrák, Czechosłowacja 1988, 20'
Błyskotliwa opowieść - zrealizowana w konwencji tzw. fałszywego dokumentu - o stworkach żywiących się ropą naftową i jej pochodnymi, najlepiej rozmnażającymi się tam, gdzie zanieczyszczenie środowiska osiąga rozmiary klęski ekologicznej. Złoty Smok (1988).

C  14.30  GDZIES W EUROPIE 1
Czarne serca | Černá srdce | Black Hearts
reż. Monika i Bretislav Rychlik, Czechy 2008, 86’

Romowie - lud bez ziemi. Kim dziś są, jak żyją i o czym marzą? Rozrzuceni niemal po całym świecie wciąż zachowują swoją tożsamość narodową. Twórcy dokumentu spędzili rok odwiedzając romskie rodziny zamieszkujące Słowację, Węgry, Czechy i Polskę. Liczne opowieści zasłyszane podczas tych spotkań tworzą żywy portret współczesnych Cyganów.

N 15.30  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 2
Dokumentaliści
, reż. Jędrzej Lipski i Piotr Mielech, Polska 2009, 50’
Film poświęcony polskim dokumentalistom. Występują m.in. Ewa Borzęcka, Maria Zmarz-Koczanowicz, Maciej Drygas, Andrzej Fidyk, Kazimierz Karabasz, Grzegorz Królikiewicz, Marcel i Paweł Łozińscy. Krakowski Festiwal Filmowy obchodzi swe pięćdziesiąte urodziny. „To dobra okazja do podsumowań, stąd nasz pomysł na realizację tego filmu, w którym wystąpią dokumentaliści najczęściej nagradzani na krakowskim festiwalu” - mówią jego realizatorzy.

C  17.00  FOCUS ON ISRAEL 3
Hotel Diplomat | Diplomat, reż. Dana Goren, Izrael 2009, 80’

Hotel „Diplomat” wybudowano jako jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Jerozolimie. Na początku lat 90., izraelski rząd, w odpowiedzi na masową migrację ludności z terenów byłego Związku Radzieckiego, przemianował go na tymczasowy ośrodek adaptacyjny. Dziś, po szesnastu latach hotel stał się nowym domem dla sześciuset imigrantów.

N 18.15  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 3
Żyłem 17 razy...
, reż. Tadeusz Bystram, Stanisław Zawiśliński, Polska 2009,  58’
Dokument biograficzny poświęcony Jerzemu Kawalerowiczowi, wybitnemu reżyserowi filmowemu, współtwórcy szkoły polskiej, jego wielokulturowym korzeniom i inspiracjom twórczym, a także kulisom realizacji jego najgłośniejszych dzieł. Artystę wspominają m.in. Andrzej Wajda,Kazimierz Kutz, Ennio Morricone, prof. Jean-Louis Leutrac z Sorbony i Samuel Blumenfeld z „Le Monde".
Komeda - muzyczne ścieżki życia, reż. Claudia Buthenhoff-Duffy, Polska/Niemcy, 52’
Dokumentalny esej poświęcony Krzysztofowi Komedzie (1931-1969), tragicznie zmarłemu wybitnemu polskiemu kompozytorowi i muzykowi jazzowemu. Film jest głównie refleksją na temat muzyki filmowej Komedy i jej odniesień do życia artysty. Ale to także dokument o postawie wobec życia w czasach społecznych, politycznych i kulturowych zmian w okresie powojennym oraz o pracy i exodusie polskich artystów w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

C  19.30  KRAKOWSKIE PREMIERY DOKUMENTALNE 2
Powrót do Casablanki
| Les Ombres de Casblanca | In The Shadows of Casablanca
reż. Bolesław Sulik, Malgosha Gago, Francja/Polska 2009, 85’

Mało kto wie, że gdyby nie owsianka, losy II wojny światowej mogłyby się potoczyć zupełnie inaczej. Mało kto wie, że operacja ‘Torch’ - lądowanie aliantów w Afryce Północnej powiodło się głównie dzięki jednemu człowiekowi. Mało kto wie, że gdyby Amerykanin Rick rzeczywiście miał swój bar w Casablance, ten człowiek mógłby być jego sąsiadem. Szpieg. Polak. Mieczysław Słowikowski. Historia zapomniała o nim i jego niemałych zasługach...

N  20.45  NOC ETIUD STUDENCKICH 3
London Film Academy
- Wypatrując nagrody | Eyes on the Prize, reż. Omar Hamilton, 7’
John nie ma pieniędzy, ale bardzo chce pojechać na targ. Kiedy więc ojciec, zazwyczaj obojętny, wręcza mu dziesięć funtów z bezceremonialnym poleceniem: „Wygraj dla mnie kokosy”, kowbojskie fantazje Johna szybko zmieniają się w obsesję.
- Realizując Undead Union | Undead Union: The Making of..., reż.  Jamie Stanton, 10’
Michael Wolfe reżyseruje swój pierwszy film fabularny o żywych trupach, w którym występuje największa wschodząca gwiazda. Jeżeli nie będzie w stanie okiełznać rozbuchanego ego swojego głównego aktora, projekt, o którym marzył, może wkrótce stać się największym koszmarem.
- Głodny | Hungry, reż. Oliver Valente, 7’
Biedny, głodny chłopak może kupić tyle rzeczy za jednego funta, ale kiedy w grę zaczyna wchodzić empatia wobec młodej dziewczyny, pełna bezinteresowność bierze górę. W świecie pokus, w którym na każdym kroku usuwa się przeszkody, jego upór i ostateczna życzliwość pokazują prawdziwe oblicze człowieczeństwa.
- Zasada 2 | Rule 2, reż. Joost Zoetebier, 9’
Dave jest młodym żołnierzem brytyjskim wysłanym na wojnę na Bliski Wschód. Za pomocą kamery internetowej utrzymuje stały kontakt ze swoją matką oraz dziewczyną. Powoli wciągają go ponure obrazy nowej rzeczywistości, co powoduje powstającą coraz większą przepaść pomiędzy nim a rodziną oraz prowadzi do posępnych przemyśleń.
- Załaskotany na śmierć | Tickled Pink, reż. John Paul Lancaster, 9’
W Boże Narodzenie, Wielkanoc, nawet w urodziny! Dwie starsze dziewczynki ciągle łaskoczą Johna. Rzecz w tym, że John nie potrafi się kontrolować i zawsze w takim wypadku moczy spodnie. Wreszcie, z pomocą przyjaciółki Sofii, udaje mu się zrealizować plan zemsty doskonałej.
- Strzelanina | Shooting, reż. Emma Lightfoot, 7’
Nie wszystko jest tym, czym się wydaje w ciemnym, skorumpowanym świecie przemocy. Kiedy kilkakrotnie dochodzi do strzelaniny, pojawiają się pytania o motywy agresywnego nastolatka. Niosąc światło ciemnemu światu, współczesny Kupidyn mierzy prosto w serce.
- W stronę światła | Into the Light, reż. Alice Caronna, 10’
Jack traci wzrok, a wraz z nim wiarę w życie. Tymczasem jego córka Bella wierzy, że jej rodzinę chronią dobre duszki. Po kłótni mała ucieka. Jack musi więc znowu uwierzyć po to, aby odnaleźć swoją córkę.

C  22.00  DŹWIĘKI MUZYKI 3
Oczy czarne | Zwarte ogen | Black Eyes
reż. Jan Bosdriesz, Holandia 2008, 97’

Pjotr Leschenko, niegdyś sławny rosyjski śpiewak tanga, jest dziś zupełnie zapomniany. Jan Bosdriesz odbywa podróż śladem muzyka, aż do rumuńskiego obozu koncentracyjnego, w którym Leschenko zmarł w 1954 roku. Opowieść o artyście staje się okazją do nakreślenia portretów społeczeństw rosyjskiego i rumuńskiego oraz prywatnej opowieści reżysera.

Pokazy w ramach 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share