kpb

Szaleńcy (Daredevils)

tytuł oryginalny: Szaleńcy

reżyseria: Leonard Buczkowski
aktorzy: Aleksander Starża, Boleław Szczurkiewicz, Marian Czauski, Jerzy Kobusz, Irena Gawęcka

czas trwania: 135 min.
produkcja: Polska 1928
premiera: 2018-09-19
język: plansze w języku polskim
napisy: angielskie
intertitles in Polish with English subtitles
info: 19. Festiwal Filmu Niemego

Fabularny debiut Leonarda Buczkowskiego, późniejszego twórcy m.in. niezapomnianych produkcji z udziałem Danuty Szaflarskiej, jak Zakazane piosenki czy Skarb. Szaleńcy to pierwsza polska superprodukcja, zrealizowana z użyciem nowatorskich efektów pirotechnicznych, zrekonstruowanych scen bitew, broni z epoki oraz przy udziale zastępów statystów, w tym wojskowych. To zarazem jeden z ostatnich polskich filmów niemych. Opowiada o trójce przyjaciół przemierzających wspólnie bojowy szlak Legionów Piłsudskiego, od punktu rekrutacyjnego aż do walk roku 1920. Choć film wpisuje się w nurt kina patriotycznego, to jednocześnie – poprzez realizacyjny rozmach i elementy farsy – wychodzi poza jego propagandowe ramy. Film, w 1928 roku znakomicie przyjęty przez widzów i krytyków, z powodzeniem pokazywany był później również za granicą, m.in. w USA. 90 lat po premierze został poddany cyfrowej rekonstrukcji przez zespół Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, a jego krakowska repremiera będzie miała miejsce podczas 19. Festiwalu Filmu Niemego.

 

| Captivating story of three friends fighting in World War I. The first Polish blockbuster and a masterpiece of patriotic cinema.

 

muzyka na żywo // live music: Semi-Invented Trio (Konarski/Chytrzyński/Berny)

Pokaz w ramach 19. Festiwalu Filmu Niemego.

 

Partner: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny // National Film Archive – Audiovisual Institute

 

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe”  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bookmark and Share