kpb

Krwawy diament

tytuł oryginalny: The Blood Diamond

reżyseria: Edward Zwick
aktorzy: Leonardo DiCaprio, Djimon Hounsou, Jennifer Connelly

czas trwania: 138 min.
produkcja: USA 2006
premiera: 2007-01-26

info: Letnie Tanie Kinobranie

5 nominacji do Oscarów 2007: najlepszy aktor - Leonardo DiCaprio, najlepszy aktor drugoplanowy - Djimon Hounsou, najlepszy montaż, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż efektów dźwiękowych  

Losy rybaka, przemytnika i młodej dziennikarki połączy niezwykły diament, który odmieni ich życie na zawsze. Gwiazdorska obsada i 5 nominacji do Oscarów. 

Lata 90. XX wieku. Na tle wojny domowej w Sierra Leone rozgrywa się dramat trójki bohaterów: przemytnika Danny’ego Archera (Leonardo DiCaprio), rybaka Solomona Vandy’ego (Djimon Hounsou) i dziennikarki Maddy Bowen (Jennifer Connelly). Solomon, zmuszony do pracy na polach diamentowych, znajduje niezwykły różowy kamień. Narażając życie ukrywa go w bezpiecznym miejscu. Dowiaduje się o tym odsiadujący wyrok za przemyt Archer, który zdaje sobie sprawę, że okazja do zdobycia takiego skarbu może się już nie powtórzyć. Dołącza do nich Maddy, amerykańska dziennikarka o idealistycznych przekonaniach, która w Sierra Leone poszukuje prawdy na temat brudnych interesów szefów diamentowego biznesu. Z jej pomocą obaj mężczyźni wyruszają na niebezpieczne, ogarnięte rebelią tereny. Drogocenny diament to dla każdego z nich szansa na nowe życie.

Krwawy diament Edwarda Zwicka to emocjonujący dramat sensacyjno-przygodowy, który przedstawia wstrząsający obraz wojny w Sierra Leone, a równocześnie obnaża problemy afrykańskiego społeczeństwa: niewolniczej pracy, wykorzystywania dzieci w konfliktach zbrojnych, przemocy sił porządkowych, korupcji.

Edward Zwick wyjaśnia tytuł filmu: „Tak zwane wojenne diamenty to klejnoty, które przemycono z krajów ogarniętych konfliktem zbrojnym. Pieniądze z ich sprzedaży przeznacza się na zakup jeszcze większej ilości broni, co zwiększa liczbę ofiar i przyspiesza dewastację regionu. Diamenty te stanowią wprawdzie tylko niewielką część światowej sprzedaży, ale mimo wszystko w biznesie wartym miliardy dolarów nawet ta niewielka część ma wartość wielu milionów i może posłużyć do zakupu niezliczonej ilości broni małego kalibru. Pod koniec lat 90. członkowie takich organizacji pozarządowych, jak m.in. Global Witness, Partnership Africa-Canada i Amnesty International nadali tym klejnotom specjalną nazwę, aby lepiej uświadomić ten problem opinii publicznej. Nazwali je krwawymi diamentami”.

Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2013,
tydzień 7:
Męskie gry.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share