kpb

Underground

tytuł oryginalny: Underground

reżyseria: Emir Kusturica
aktorzy: Lazar Ristovski, Miki Manojlovic, Mirjana Jokovic, Slavko Stimac

czas trwania: 163 min.
produkcja: Francja/Jugosławia/Niemcy/Węgry 1995

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Cannes 1995: Złota Palma

Pełen rozmachu historyczny fresk, alegoryczna opowieść o dziejach Jugosławii od czasów II wojny światowej po rok 1991, kiedy wybuchają walki w Słowenii i komunistyczna Jugosławia rozpada się na wysepki nacjonalizmów.

Niezwykłe dzieje małej społeczności, która chroni się przed niebezpieczeństwami wojny w podziemiach i produkuje tam broń dla partyzantów. Marko, który jest łącznikiem pomiędzy dwoma światami, świetnie się czuje w tej roli. Do tego stopnia, że kiedy wojna się kończy nie informuje o tym mieszkańców podziemia.

Wschodnie poczucie humoru, malarska wizja, znakomite aktorstwo i muzyka Goran Bregovicia czynią z Underground kino wielkiego formatu.

Arcydzieło Emira Kusturicy, twórcy Arizony Dream i Czasu cyganów, najwybitniejszego reżysera z Bałkanów współczesnego kina.

 

| The story follows an underground weapons manufacturer in Belgrade during WWII and evolves into fairly surreal situations. A black marketeer who smuggles the weapons to partisans doesn't mention to the workers that the war is over, and they keep producing. Years later, they break out of their underground "shelter" --- only to convince themselves that the war is still going on.


Film prezentowany w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2019, tydzień 4: Filmy, które cię poniosą

 

Wcześniej w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2014, 
tydzień 2: Spotkania przy stole.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share