kpb

Czas Apokalipsy. Powrót

tytuł oryginalny: Apocalypse Now. Redux

reżyseria: Francis Ford Coppola
aktorzy: Marlon Brando, Robert Duvall, Martin Sheen, Laurence Fishburne, Dennis Hopper, Harrison Ford

czas trwania: 197 min.
produkcja: USA 1979
premiera: 2003-07-11

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Cannes 1979: Złota Palma, Nagroda FIPRESCI
Oscary 1980: najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk
- 6 nominacji: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor drugoplanowy - Robert Duvall, najlepszy scenariusz adaptowany - John Milius, Francis Ford Coppola, najlepszy montaż

Nowa, reżyserska wersja słynnego Czasu apokalipsy zrealizowanego na podstawie powieści Jądro ciemności Josepha Conrada, której akcja została przeniesiona w czasy wojny w Wietnamie. Arcydzieło amerykańskiego kina z udziałem Martina Sheena, Marlona Brando i Roberta Duvalla. 

Film opowiada o podróży kapitana Willarda (Sheen) - oficera amerykańskiego wywiadu - wysłanego w głąb Kambodży z niebezpieczną misją „bezwzględnego wyeliminowania” dezertera, pułkownika Kurtza (Brando), który dając się ponieść własnemu szaleństwu, zbuntował się przeciw przełożonym. Potężny i enigmatyczny Kurtz o wyglądzie Buddy króluje w odległym zakątku dżungli nad grupką tubylców, w siedzibie przyozdobionej odciętymi głowami i wiszącymi, gnijącymi ciałami.

Coppola pragnął stworzyć film, który „pozwoli widzom doświadczyć czym naprawdę był Wietnam: przybliży im szaleństwo, upojenie, horror, zmysłowość i moralne dylematy tej najbardziej surrealistycznej i koszmarnej wojny Ameryki”.

Reżyserska wersja Czasu apokalipsy została w całości zmontowana z oryginalnych materiałów zdjęciowych, wzbogacona o 49 minut nie pokazywanych dotąd scen. Jak tłumaczy reżyser, „Ta nowa, kompletna wersja jest zabawniejsza, bardziej szalona, bardziej sexy, bardziej romantyczna, a także ostrzejsza politycznie”.

„Przy każdym kolejnym oglądaniu ten film staje się bogatszy i bardziej niesamowity, a przywrócenie scen odrzuconych 20 lat temu, tylko dodało mu majestatu.” A.O. Scott, „New York Times”

„Mam nadzieję, że znajdą się i tacy młodzi widzowie, którzy mimo dość nieszczęśliwej wakacyjnej pory, poświęcą te trzy godziny, aby zmierzyć się z jednym z najważniejszych filmów ostatnich trzydziestu lat, którego przesłanie jest niestety wciąż boleśnie aktualne.” Bartosz Michalak, „Cinema”

„Wrażenie, jakie dzieło Coppoli robi nawet teraz, po 25 latach, kiedy oglądamy je w "wersji reżyserskiej", nie zblakło ani trochę. Czas apokalipsy (teraz z dodatkiem w tytule Now Redux) to zarówno ten sam film, jak i film całkowicie inny. (...) Rezultat jest zaskakujący: niby oglądamy tę samą fabułę, ale opowiedzianą w zdumiewająco świeży sposób. Jednym słowem, Czas apokalipsy rzeczywiście odmłodniał o 25 lat.” Wiesław Kot, „Newsweek”

Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2013,
tydzień 9: O krok od szaleństwa.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share