kpb

Frida

tytuł oryginalny: Frida

reżyseria: Julie Taymor
aktorzy: Salma Hayek, Alfred Molina, Mia Maestro, Geoffrey Rush

czas trwania: 117 min.
produkcja: USA 2002
premiera: 2003-02-21

Frida to fascynująca kronika życia Fridy Kahlo (w tej roli Salma Hayek), opowieść o bezkompromisowej artystce i jej lawinowym ataku na świat sztuki lat 30. Film zrealizowała Julie Taymor, autorka Tytusa Andronikusa i Across the Universe.

Fascynacja Fridą Kahlo rosła w miarę jak odkrywano jej złożoną osobowość. Jej walka, cierpienie, wiara, miłość, jej burzliwy związek z mężem i mentorem Diego Riverą, rewolucyjne poglądy i niezwykły styl jej malarstwa, stworzyły podstawę prawdziwej legendy. Za swą bohaterkę ogłosił Fridę amerykański ruch feministyczny. Nawet świat mody nie oparł się tej fascynacji lansując modę na "piękną, aztecką dziewczynę".

Meksyk, rok 1922. 18-letnia gimnazjalistka, Frida Kahlo, córka niemieckiego Żyda i Meksykanki, doznaje skomplikowanych obrażeń w wypadku autobusowym. Ma złamany kręgosłup, żebra, miednicę i obojczyk, zmiażdżoną prawą stopę. Metalowy pręt przebił jej brzuch na zawsze pozbawiając szansy zostania matką. W gipsowym pancerzu, przykuta do łóżka, ulgę znajduje w malowaniu. Szkicuje, co jest w zasięgu wzroku.

Po długiej rekonwalescencji, wbrew diagnozom lekarzy, wstaje z łożka. Kilka swoich obrazów zanosi do oceny sławnemu malarzowi fresków, Diego Riverze. Artysta dostrzega jej talent. Frida zaczyna obracać się w kręgu cyganerii. Dyskusje o sztuce, polityce, alkohol, zabawy i miłostki. To wszystko fascynuje Fridę, a najbardziej Rivera. Biorą ślub. Pożycie z wielkim artystą jest dla Fridy nie tylko źródłem szczęścia, lecz i udręki. Żyją w separacji. Ekscentryczna i niezależna Frida pije i maluje. Pod dachem skłóconych artystów pojawia się wygnany z Rosji - Lew Trocki. Oczarowana ideologią komunizmu Frida nawiązuje z nim romans. Zauroczenie jednak szybko mija. Frida wyjeżdża do Europy. Chociaż odnosi sukcesy w salonach Paryża, wie, ze jej miejsce jest w Meksyku, u boku Diega.

Frida była także prezentowana w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2011, tydzień 8: Między kulturą a naturą.

Film prezentowany w ramach 5. Festiwalu Muzyki Filmowej.

Projekcję poprzedzi spotkanie z reżyserką Julie Taymor.
Moderatorem rozmowy będzie Agnieszka Jakimiak - studentka MISH UW i dramaturgii w PWST w Krakowie, laureatka Grand Prix konkursu im. K. Mętraka, publikowała m.in. w „ResPublice Nowej”, „Kinie”, „Didaskaliach”.ZWIASTUN:

Bookmark and Share