kpb

Alfabet (+ debata)

tytuł oryginalny: Alphabet

reżyseria: Erwin Wagenhofer

czas trwania: 113 min.
produkcja: Austria/Niemcy 2013

Film pokazuje, w jaki sposób współczesny system edukacji determinuje nasz sposób patrzenia na świat i kształtuje naszą osobowość.

Sir Ken Robinson, ekspert od spraw edukacji, otwarcie przyznaje, że współczesny świat w sposób systematyczny niszczy potencjał wyobraźni zarówno w dzieciach, jak i w dorosłych. Yang Dongping, profesor z pekińskiego Institute of Technology, narzeka na coraz silniejsze traktowanie edukacji w Chinach w kategoriach rynkowych, co wciąga dzieci w niebezpieczną spiralę współzawodnictwa. Z drugiej strony niemiecki specjalista w tej dziedzinie, Andreas Schleicher, dostrzega zalety wprowadzenia międzynarodowych standardów w zakresie testów, bo dają one równe szanse dzieciom. Tego typu rozwiązanie krytykuje jednak niemiecki badacz mózgu Gerald Hüther, a także francuski kreatywny edukator dzieci Arno Stern, którego syn André nigdy nie chodził do szkoły, a świetnie daje sobie dziś radę, jak również Pablo Pineda Ferrer, znany z filmu Ja też! pierwszy student z syndromem Downa, któremu udało się ukończyć uniwersytet.

CZY POLSKA SZKOŁA ODPOWIADA NA WSPÓŁCZESNE WYZWANIA?
- debata po filmie Alfabet
Krakowski Klub Krytyki Politycznej zaprasza na dyskusję, podczas której wspólnie zastanowimy się, czy polska edukacja odpowiada na problemy współczesnego świata. Co można zrobić żeby działała lepiej? Czy ciągłe "dostosowywanie systemu edukacji do rynku pracy" ma sens?

Obecni goście opowiedzą w czym pomaga, a w czym przeszkadza obecny system edukacji, jakie idee leżą u jego podstaw oraz jakie są potencjalne kierunki jego rozwoju.

W debacie udział wezmą:
- Sylwia Winiarska: polonistka, filmoznawczyni, nauczycielka w krakowskim liceum.
- dr hab. Joanna Hańderek: wykładowczyni w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadziła zajęcia dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku, oraz prowadzi zajęcia dla licealistów, opiekun koła naukowego studentów filozofii UJ. Prowadzi wraz z Darią Gosek autorską audycje „Przypisy” w Radiofonii, gdzie popularyzuje filozofię i analizuje problemy współczesnej kultury.

Prowadzenie: Justyna Drath, członkini krakowskiego klubu Krytyki Politycznej, polonistka z krakowskiego liceum.

Pokaz filmu i debata w ramach festiwalu Planete+ Doc 2014.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share