kpb

Obłoki śmierci - Bolimów 1915

tytuł oryginalny: Obłoki śmierci - Bolimów 1915

reżyseria: Ireneusz Skruczaj
aktorzy: Agnieszka Palka, Jarosław Kostrzewa, Artur Student

czas trwania: 65 min.
produkcja: Polska 2020
premiera: 2021-10-14
język: polski
in Polish

Bolimów – w samym środku współczesnej Polski. To tutaj ludzkość przekroczyła kolejną granicę zła. W tym właśnie miejscu, w 1915 roku, po raz pierwszy użyto gazu bojowego, który zmienił oblicze wojen i świata.


Obłoki śmierci – Bolimów 1915 to pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny, który odkrywa przed nami nieznaną historię Polski. Podczas I wojny światowej w Bitwie pod Bolimowem zginęło niemal 100 tysięcy ludzi – żołnierzy i cywilów. W krwawym boju starły się ze sobą mocarstwa, które wcześniej wymazały Państwo Polskie z mapy Europy.


Efektowne sceny batalistyczne i najnowocześniejsza technika realizacji pozwala wejść w świat, którego już nie ma, by zrozumieć mechanizm zła. Ku pamięci tych, którzy zginęli, i ku przestrodze dla potomnych.


Reżyser o filmie:

Obłoki śmierci – Bolimów 1915 to film o pamięci i jej strażnikach. Opowieść o traumie, zapomnieniu i prawdzie. Relacja o perwersji nauki na usługach masowego mordu. Dokument o nieludzkim okrucieństwie i niespotykanym miłosierdziu. To w końcu film o wielkiej historii odnalezionej za progiem rodzinnego domu, mojego domu – Bolimowa. W trakcie I wojny światowej doszło tu do pierwszych masowych ataków przy użyciu broni chemicznej – ludzkość przekroczyła kolejną haniebną granicę.

Bookmark and Share