kpb

Ojciec

tytuł oryginalny: Bashtata

reżyseria: Kristina Grozeva, Petar Valchanov
aktorzy: Ivan Barnev, Ivan Savov, Tanya Shahova, Hristofor Nedkov

czas trwania: 87 min.
produkcja: Bułgaria/Grecja 2019
premiera: 2020-07-17
język: bułgarski
napisy: polskie
in Bulgarian with Polish subtitles

MFF w Karlowych Warach 2019 - Kryształowy Globus
MFF na Sachalinie 2019 - Nagroda Publiczności, Nagroda za reżyserię
Golden Rose Bulgarian Future Film Festival 2019 – najlepszy film, najlepszy scenariusz
MFF w Toronto 2019 – konkurs główny
MFF w Tiranie 2019 – najlepszy film
Festiwal Filmowy w Trieście 2019 – najlepszy film


Pełna absurdów i sytuacyjnego tragikomizmu opowieść o niełatwej relacji pomiędzy ojcem i synem.

Film otwiera scena pochówku starszej kobiety. Wśród żałobników szybko rozpoznajemy jej zdenerwowanego męża Vasila. Irytacja krewkiego mężczyzny wzmaga się z chwilą, gdy syn mimo jego próśb nie chce zrobić pamiątkowych zdjęć trumny z ciałem nieboszczki. To pierwsza spośród wielu scysji pomiędzy bohaterami.
   

Po pogrzebie matki Pavel najchętniej wróciłby do swoich codziennych obowiązków i ciężarnej żony. Zwłaszcza że w towarzystwie ojca nie czuje się zbyt komfortowo. Ten ma jednak zupełnie inne plany, związane z przekonaniem, że zmarła kobieta próbuje się z nim skontaktować zza grobu. W rozwiązaniu zagadki pomóc ma wizyta u znanego lokalnego medium. Chcąc nie chcąc, Pavel wplątany zostaje w zaplanowaną przez ojca intrygę, która pozwoli przewartościować ich napięte relacje.


Reżyserski duet Kristina Grozeva i Petar Valchanov przenosi na chwilę akcenty z kluczowego w ich poprzednich filmach społecznego kontekstu na dynamiczne relacje, jakie tworzą się między bohaterami. Mówią o kruchości, a może sile rodzinnych więzów, jednostkowym podejściu do żałoby, wreszcie o absurdach, jakie czekają na ojca i syna. Kameralne, intymne, ciepłe kino.


| Vasil has just lost his long-time partner in life, his wife Valentina. When a woman at her funeral proclaims that the dead woman called her cell phone, Vasil seeks out the help of a well-known psychic in order to contact his wife. His son Pavel tries to bring him to his senses, but Vasil stubbornly insists on doing things his own way. "The Father" is an intimate family drama about the difficulties of connecting with those close to us. As the picture slowly gathers momentum, its story unfolds many carefully arranged absurd or comic situations.


ZWIASTUN:

 

Bookmark and Share