kpb

Nieme kino

tytuł oryginalny: Silent Movie

reżyseria: Mel Brooks
aktorzy: Mel Brooks, Marty Feldman, Dom DeLuise

czas trwania: 87 min.
produkcja: USA 1976
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles

Złote Globy 1977 - nominacje: Najlepsza komedia lub musical, Najlepszy aktor w komedii lub musicalu (Mel Brooks), Najlepszy aktor drugoplanowy (Marty Feldman), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Bernadette Peters)


Szalona komedia Mela Brooksa zrealizowana w konwencji filmu niemego. Fabuła Niemego kina opiera się na zabawnym pomyśle realizacji niemego filmu, ukazując tym samym kulisy pracy po drugiej stronie kamery oraz sam proces produkcji. Chociaż tego typu tytułów od lat się już nie kręci, bohaterom - trzem zapalonym filmowcom - udaje się zainteresować swoim projektem upadającą wytwórnię filmową.


W Niemym kinie, jeden z najbardziej zasłużonych reżyserów komediowych, Mel Brooks składa hołd dawnej sztuce filmowej, równocześnie zastanawiając się, czy we współczesnych produkcjach jest jeszcze miejsce na burleskę w stylu lat 20. Parafrazując typowo hollywoodzkie schematy i mity, ukazuje je w krzywym zwierciadle i prowokuje szereg zabawnych sytuacji, które rozbawią nie tylko wytrawnych kinofilów.


Mel Brooks wciela się w filmie w postać głównego bohatera, a partneruje mu m.in. Marty Feldman, który za sprawą poprzedniej produkcji Brooksa, Młodego Frankensteina (1974), przeszedł do legendy swoją rolą Igora. Wśród znakomitych aktorów występuje tu także niezapomniany francuski mim Marcel Marceau.


Film wyświetlany z taśmy 35mm.


| Crazy comedy directed by Mel Brooks who starrs as a silent film director.

 

Film prezentowany w ramach 20. Festiwalu Filmu Niemego.

 

ZWIASTUN oryginalny:

Bookmark and Share