kpb

I młodzi pozostaną (3D)

tytuł oryginalny: They Shall Not Grow Old

reżyseria: Peter Jackson

czas trwania: 99 min.
produkcja: Nowa Zelandia/Wielka Brytania 2018
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles

Laureat Oscarów Peter Jackson w swoim pierwszym filmie dokumentalnym zgłębia mroczną historię pierwszej wojny światowej.


To stworzony z oryginalnych odrestaurowanych materiałów ze zbiorów londyńskiego Imperial War Museum, z wykorzystaniem przetworzonego dźwięku z archiwum BBC oraz wywiadów z żołnierzami niezwykły obraz, ożywiający rzeczywistość wojny na linii frontu za pomocą nowoczesnych technik produkcji, wyostrzenia i barwienia archiwalnej taśmy filmowej. To jeden z najdroższych filmów eksperymentalnych kina dokumentalnego ostatnich lat.


Film prezentuje niezwykłe spojrzenie na żołnierzy i wydarzenia I wojny światowej przedstawione na ekranie w sposób, jakiego dotąd nikt nie widział. Patrzymy jak żołnierze jedli, spali i przyjaźnili się, a także jak wyglądało ich życie z dala od okopów. Obrazy sprzed wieku wyglądają tak, jakby zostały zrobione wczoraj, a przerobienie zdjęć z czarno-białego formatu na kolorowy ukazuje niewidzialne dotąd szczegóły. Dzięki temu film oferuje mocne, porywające i niezwykle przejmujące przeżycie wojny. Stara się przywrócić głos wojennym weteranom i przypomnieć obraz pokolenia zmienionego raz na zawsze przez globalną wojnę. Film powstał z okazji 100-lecia zakończenia I wojny światowej. Jackson zadedykował go swojemu dziadkowi, który walczył na wojnie.


| Using state-of-the-art technology and materials from the BBC and Imperial War Museum, filmmaker Peter Jackson allows the story of World War I to be told by the men who were there. Life on the front is explored through the voices of the soldiers, who discuss their feelings about the conflict, the food they ate, the friends they made and their dreams of the future.

 

Film prezentowany w ramach: Pokaz specjalny wersji 3D

 


ZWIASTUN:

Bookmark and Share