kpb

Legiony (The Legions)

tytuł oryginalny: Legiony

reżyseria: Dariusz Gajewski
aktorzy: Sebastian Fabijanski, Bartosz Gelner, Wiktoria Wolanska, Miroslaw Baka

czas trwania: 139 min.
produkcja: Polska 2019
premiera: 2019-09-20
język: polski, rosyjski
napisy: polskie, angielskie
in Polish and Russian with Polish and English subtitles

W czasach zapomnienia pamiętali. W czasach nienawiści kochali. W czasach niewoli walczyli. Młodzi ludzie z pokolenia lat 1914-1916, które dało Polsce Niepodległość. To właśnie o nich opowiadają Legiony – imponujący rozmachem film o wchodzących w dorosłość chłopakach i dziewczynach, którzy w imię zasad, wyznawanych wartości i ideałów nie wahali rzucić się w wir walki przeciwko europejskim tyranom. Ale też o tych, którzy owych idei nie rozumieli, a przekonań nie podzielali.


Legiony to najdroższa krajowa superprodukcja od czasów Miasta 44 – zapierająca dech w piersiach opowieść o miłości, młodości, walce i zwycięstwie, zrealizowana przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych, ze scenami batalistycznymi, jakich w polskiej kinematografii jeszcze nigdy nie było. Jednym słowem pełne wzruszeń i prawdziwych emocji kino przygodowe w najlepszym wydaniu.


Legiony to uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Wielka historia w filmie jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie love story, w którą uwikłani są: Józek (Sebastian Fabijański) – dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady – Ola (Wiktoria Wolańska) z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek (Bartosz Gelner), narzeczony Oli, ułan i członek Drużyn Strzeleckich. Ich spotkanie rozpocznie burzliwy romans, który wystawi relacje bohaterów na wielką próbę.


Obok postaci fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawia się szereg osobistości znanych z kart historii. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król” (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc), porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki) i wielu innych.

 

| A universal story about entering adulthood in difficult times, growing up to the community. The great history is the background for the love story unfolding in the foreground: Józek, a deserter from the tsarists army who joins the emerging Legions, an intelligence agent for the I Brigade and Women's Leage member - Ola, and Tadek, her fiancee, a member of Shooting Team. Apart from fictitious characters whose stories were modeled on the biographies of real legionnaires, many historical figures appear in the film.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share