kpb

Bloki + Superjednostka

tytuł oryginalny: Konrad Królikowski, Teresa Czepiec

czas trwania: 77 min.
produkcja: Polska
język: polski
in Polish
info: Dom, przestrzeń, architektura

BLOKI | BLOKI
reż. Konrad Królikowski, Polska 2017, 57’
Film prezentowany z angielskimi napisami.

Film Bloki jest pierwszym długometrażowym, wieloaspektowym obrazem poświęconym budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku 1956 do współczesności. W filmie głos zabierają najważniejsi twórcy polskich osiedli, między innymi Henryk Buszko, Aleksander Franta, Danuta Olędzka, krytycy architektury i historycy, tacy jak Jarosław Trybuś, Filip Springer, Andrzej Basista oraz wielu innych. Film nie zapomina o samych mieszkańcach, zarówno pierwszych lokatorach polskich bloków oraz tych współczesnych, młodych małżeństw z nowych deweloperskich osiedli.

Bloki to film nie tylko o architekturze. Bloki przez dekady były różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków, były obiektem marzeń i miejscem, z którego się ucieka. W filmie są przede wszystkim zapisem wielkich przemian powojennej Polski.

 

ZWIASTUN:

 


SUPERJEDNOSTKA | SUPERJEDNOSTKA
reż. Teresa Czepiec, Polska 2014, 20’

Czy możliwe jest zmienianie ludzkich losów poprzez ideę? Francuski architekt, Le Corbusier twierdził, że liczby, plany i wizje mogą tego dokonać. Swoimi projektami starał się dowieść, że budynki mogą być "maszynami do mieszkania" zaspokajającymi wszelkie ludzkie potrzeby. Katowicką Superjednostkę można uznać za próbę ucieleśnienia tej wizji. Ten 15 kondygnacyjny budynek może pomieścić ponad 3 tysiące mieszkańców w 762 mieszkaniach, jednak jest to przede wszystkim miejsce wielu ludzkich historii - codziennych radości, dramatów, momentów pełnych emocji.

Katowicka Superjednostka to jeden z największych budynków mieszkalnych w Polsce i główny bohater filmu Teresy Czepiec. Kamera przemieszcza się po labiryncie schodów i korytarzy, zagląda do niektórych mieszkań i rejestruje toczące się we wnętrzu życie. Superjednostka ma 762 drzwi do mieszkań. My uchylamy tylko niektóre na chwilę, gościmy tam przez moment i wychodzimy - mówi autorka filmu.

Film Superjednostka prezentowany wcześniej w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

 

ZWIASTUN:

 

Filmy prezentowane w ramach: Dom, przestrzeń, architektura - pokazy filmowe

Bookmark and Share