kpb

Biały kruk

tytuł oryginalny: The White Crow

reżyseria: Ralph Fiennes
aktorzy: Oleg Ivenko, Ralph Fiennes

czas trwania: 127 min.
produkcja: Wielka Brytania 2018
premiera: 2019-03-29
język: rosyjski, angielski, francuski
napisy: polskie
in Russian, English and French with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Historia, inspirowana książką autorstwa Julie Kavanaugh Rudolf Nureyev: The Life, opowiada o losach młodego Nuriejewa, jednego z najsłynniejszych tancerzy w historii, jego słynnej ucieczce z Rosji (1961), próbach zatrzymania go przez KGB.

 

Zaledwie 22-letni mężczyzna, ubrany w ciemny garnitur i beret, siedzi w samolocie lecącym z Sankt Petersburga do Paryża. Jest 1961 rok, Rudolf Nuriejew nie jest jeszcze sławnym idolem, ikoną, póki co, jest członkiem Kirov Ballet Company, młodym mężczyzną, który po raz pierwszy w życiu opuszcza Rosję.

 

Paryskie życie oszałamia go, zatapia się w kulturze, sztuce, muzyce i wszystkim, co ma do zaoferowania to niezwykłe, nigdy niegasnące miasto. Dlatego z tym większą uwagą przyglądają mu się oficerowie KGB, nieufnie patrzący na rodzącą się między Nuriejewem i paryżanką Clarą Saint przyjaźń. Kiedy więc młody artysta otrzymuje szokujący rozkaz, decyduje się na krok w nieznane. Krok, który narazi go i jego rodzinę na wielkie niebezpieczeństwo. Biały kruk to niezwykła podróż człowieka, który na zawsze zmienił oblicze baletu.

 

Film w reżyserii nominowanego do Oscara® Ralpha Fiennesa, na podstawie scenariusza Davida Hare’a (Godziny). W roli mistrza Nuriejewa – słynny tancerz Oleg Ivenko.

 

| The story of Rudolf Nureyev's defection to the West.

 

Pokaz w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2019, tydzień 4: Filmy, które cię poniosą

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share