kpb

Filmy nieme z muzyką na żywo na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym

FILMY NIEME Z MUZYKĄ NA ŻYWO
NA 58. KRAKOWSKIM FESTIWALU FILMOWYM

piątek, 1 czerwca 2018, godz. 19.00
Kijów.Centrum

 


 
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Krakowski Festiwal Filmowy, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny oraz Festiwal Filmu Niemego zapraszają na niezwykły wieczór filmowy Toast za Rzeczpospolitą. Na ekranie trzy perełki polskiej kinematografii dokumentalnej z muzyką na żywo w wykonaniu zespołów The Beat Freaks oraz SALK.

 

W piątek, 1 czerwca,  Festiwal Filmu Niemego we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym zagości na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym z wyjątkowym wydarzeniem. W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w kinie Kijów.Centrum odbędzie się wieczór filmowy Toast za Rzeczpospolitą, podczas którego w niezwykłej oprawie muzycznej zostaną zaprezentowane trzy archiwalne filmy dokumentujące walkę Polaków o wolność, odtworzone z oryginalnych taśm 35mm. 

 

Jako pierwsze zaprezentowane zostaną unikatowe, niedawno odnalezione i zmontowane przez reżysera, Marcina Giżyckiego materiały, zrealizowane w latach 20. przez hrabiego Augusta Zamoyskiego. Film Rzeźbiarz z kamerą to nieznane dotąd nagrania autorstwa tego niezwykłego artysty-rzeźbiarza i współtwórcy polskiego formizmu, które stanowią cenny zapis życia polskiej bohemy artystycznej okresu międzywojennego. Muzyczną ilustrację do filmu zapewni kwartet The Beat Freaks łączący elementy jazzu, bluesa, muzyki improwizowanej, etnicznej i ludowej. Nagraną w tym roku ścieżkę dźwiękową do filmu artyści zaprezentują podczas koncertu na żywo.

 

W drugiej części wieczoru na ekranie pojawi się Polonia Restituta, czyli Polska Odrodzona - film dokumentalny, którego twórca nadal pozostaje nieznany, zrealizowany w 1928 roku z okazji 10-lecia niepodległości Polski. Z pomocą oryginalnych wojennych nagrań, opowiada o walce Polaków na frontach I wojny światowej oraz w Bitwie Warszawskiej. Uroczysta premiera filmu miała miejsce w Operze Warszawskiej 28 lutego 1928 roku w obecności najwyższych dostojników państwowych, a sam film cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności, dla której doświadczenia z I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej były żywym wspomnieniem.

Dopełnieniem obrazu sytuacji Polski u progu państwowości będzie film Ryszarda Ordyńskiego z 1935 roku Sztandar wolności. Kanwą dokumentu jest życie i walka marszałka Józefa Piłsudskiego. Ordyński wykorzystał w filmie wszelkie możliwe materiały: zdjęcia i nagrania archiwalne, artykuły z gazet, mapy, odezwy i dokumenty. Fragmenty życiorysu marszałka niepotwierdzone materiałami ikonograficznymi zostały odegrane przez aktorów w zainscenizowanych scenkach. Film miał swoją premierę na dwa miesiące przed śmiercią Józefa Piłsudskiego. Wyświetlano go wówczas w kinach za darmo przez dwa tygodnie wraz z dokumentem z pogrzebu naczelnika państwa.

Muzykę na żywo do obu filmów zaprezentują wieloletni przyjaciele Festiwalu Filmu Niemego, krakowski zespół SALK, łączący minimalistyczne dźwięki fortepianu i gitary basowej z dużą dawką przestrzennej elektroniki. Festiwal Filmu Niemego tradycyjnie już łamie konwencje stawiając wyzwania zaproszonym muzykom oraz widzom, tym razem w postaci nietypowego połączenia podniosłej tematyki prezentowanych obrazów z nowoczesnymi brzmieniami.

 

Filmy zostaną zaprezentowane z angielskimi napisami.

 

Po seansie, uczestnicy pokazu wzniosą jubileuszowy Toast za Rzeczpospolitą z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Wydarzenie to jest zapowiedzią 19. Festiwalu Filmu Niemego zaplanowanego na 6-10 grudnia 2018 roku, który odbędzie się pod hasłem Polonica.

 

Pokaz filmowy odbędzie się w kinie Kijów.Centrum (Al. Krasińskiego 34).

 

BILETY: 22 zł
 
*Bilety dostępne:
- online
- w kasach Kina Pod Baranami
-
od 27 maja również w centrum festiwalowym 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12)

 

O FILMACH:
 
POLONIA RESTITUTA
| POLONIA RESTITUTA
Polska 1928
SZTANDAR WOLNOŚCI | SZTANDAR WOLNOŚCI
reż. Ryszard Ordyński, Polska 1935, 56'

Polonia Restituta to film dokumentalny opowiadający o walkach niepodległościowych w czasie I wojny światowej i Bitwy Warszawskiej. Został zrealizowany w 1928 roku z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Reżyser filmu pozostaje nadal nieustalony.

Głównym bohaterem Sztandaru Wolności Ryszarda Ordyńskiego z 1935 roku jest Józef Piłsudski. Obraz, powstały na podstawie dostępnych materiałów archiwalnych: zdjęć, fragmentów filmów, dokumentów, materiałów prasowych oraz dodanych inscenizacji filmowych, przywołuje bohaterskie czyny walczących o niepodległość Polaków.

W obu filmach wykorzystane zostały oryginalne materiały filmowe, zarejestrowane podczas walk w latach 1914-1920 oraz ukazujące zniszczenia wojenne i ważne wydarzenia wojskowe. Jedyne kopie pokazowe są w rzeczywistości montażem fragmentów obu filmów oraz różnych materiałów o podobnej tematyce. 
 
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, wspólnie z Narodowym Archiwum Cyfrowym prowadzi od 2017 roku projekt restauracji filmów Polonia Restituta i Sztandar wolności. Celem projektu jest opracowanie i uporządkowanie zachowanych fragmentów, rekonstrukcja cyfrowa oraz udostępnienie filmów publiczności. Przechowywane w zbiorach FINA i NAC kopie i fragmenty to łącznie 121 rolek taśmy filmowej. Po ich dokładnym zbadaniu oraz porównaniu ze sobą, wytypowano 51 rolek, które zostały poddane pracom restauratorskim. Re-premiera filmów po rekonstrukcji cyfrowej odbędzie się na początku 2019 roku.

 

RZEŹBIARZ Z KAMERĄ | RZEŹBIARZ Z KAMERĄ
reż. Marcin Giżycki, Polska 2018, 29'

Zrealizowany techniką found footage, dokumentalny film zmontowany przez Marcina Giżyckiego z nagrań realizowanych amatorską kamerą Pathé Baby przez znanego rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego w latach 1927-29. Zamoyski pozostawił bezcenny dokument życia polskiego ziemiaństwa w latach dwudziestych ubiegłego wieku, jak również sportretował przyjaciół artystów, m.in. Artura Rubinsteina, Louisa Marcousissa, Moïse Kislinga, Adolfa Loosa, oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Dzięki oku artysty, autorowi udało się stworzyć fascynujący obraz epoki.

 

MUZYKA NA ŻYWO:
 
THE BEAT FREAKS

The Beat Freaks to projekt muzyczny sygnowany nazwiskami znakomitych muzyków jazzowych ze szczecińsko-duńskim rodowodem. Zespół założył w 2014 roku Michał Starkiewicz (gitara), który do współpracy zaprosił Tomka Licaka (saksofon tenorowy) i Pawła Grzesiuka (bas) oraz mieszkającego na stałe w Kopenhadze - Radka Wośko (perkusja). Debiutancka płyta Leon ukazała się na rynku nakładem wydawnictwa Gateway Music z Danii. Album został bardzo ciepło przyjęty zarówno przez krytyków muzycznych jak i przez muzyków, znalazł się również w TOP TEN 2016 płyt jazzowych wg Mateusza Magierowskiego (Polish-Jazz.blogspot). Singiel Pod Nóżkę znalazł się w zestawie do głosowania na Liście Przebojów Radiowej Trójki. W 2018 roku zespół nagrał ścieżkę dźwiękową do filmu dokumentalnego Rzeźbiarz z kamerą, aktualnie muzycy planują ponownie wejść do studia, żeby nagrać kolejny album.

 

SALK

Zespół zaistniał w pokoju, dosłownie. Pełna nazwa: Selkie & Lighthouse Keepers, stworzona została w tym samym pomieszczeniu, w którym w dalszym ciągu powstają pierwsze szkice utworów.  SALK to elektroniczna ryba głębinowa, stworzona przez trzech muzyków i poetę. Zespół powstał pod koniec 2015 roku w Krakowie i w piątym miesiącu swojego istnienia dołączył do szeregów warszawskiej wytwórni NEXTPOP. 21 kwietnia ukazał się ich debiutancki album Matronika.
W samym tylko 2017 roku SALK miał okazję wystąpić na imprezach takich jak Open'er Festival, Off Festival, Spring Break, Seazone Showcase, Alterfest czy Warsaw Music Week. W sierpniu zespół odwiedził Islandię, gdzie zagrał trzy koncerty, w tym jeden na festiwalu Fiskidagurinn Mikli, czyli Festiwalu Ryb.  Zespół wielokrotnie gościł również na Festiwalu Filmu Niemego, prezentując oprawę muzyczną m.in. do filmu Upadek Domu Usherów w reżyserii Jeana Epsteina oraz Podróży na Księżyc Georges'a Mélièsa.

 

ORGANIZATORZY:

                      


Bookmark and Share

archiwum