kpb

Demonstracya żywych fotografij za pomocą Kinematografu - 120 lat później

Demonstracya żywych fotografij za pomocą Kinematografu - 120 lat później
Film – Muzyka – Teatr

poniedziałek, 21 listopada 2016, godz. 19.00
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

|| Monday, 21 November 2016, 7 p.m. 
(for English version click HERE)

Źródło: Filmoteka Narodowa, fototeka.fn.org.pl

 

120 lat temu, w rok po pierwszej światowej prezentacji Kinematografu Lumière'ów w Paryżu, odbył się w Krakowie pierwszy pokaz filmowy na ziemiach polskich. Wydarzenie to miało miejsce 14 listopada 1896 roku w ówczesnym Teatrze Miejskim, czyli w dzisiejszym Teatrze im. J. Słowackiego.

Z tej okazji, 21 listopada odbędzie się uroczysty wieczór celebrujący to wydarzenie, dokładnie w tym samym miejscu.

 

W programie znajdzie się sprowadzony z Instytutu Lumière w Lyonie kilkuminutowy zestaw filmów Braci Lumière, między innymi tych, od których rozpoczęła się historia kina na ziemiach polskich.

Widzowie będą mogli również zobaczyć zestaw dokumentalnych filmów z początku XX wieku, prezentujących urodę dawnego Krakowa. Obu pokazom towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Adriana Konarskiego.

Zwieńczeniem wieczoru będzie pokaz cyfrowo odrestaurowanego, fabularnego filmu niemego Ludzie bez jutra w reżyserii Aleksandra Hertza. Do niedawna uważany za zaginiony, jest ostatnią polską produkcją, w której wystąpiła ówczesna gwiazda teatru i filmu Halina Bruczówna przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. To intrygujący dramat, którego akcja rozgrywa się w teatrze. Muzykę na żywo do filmu wykona trio Szamburski/Zakrocki/Wypych.

 W dniu wydarzenia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego będzie można zobaczyć także wystawę multimedialną poświęconą filmowi Ludzie bez jutra. Wystawa prezentuje ciekawostki dotyczące historii jego powstania, ekipę filmową, plenery warszawskie, kadry z filmu, a także zdigitializowane szklane negatywy, które stanowią wyjątkową kolekcję w zbiorach Filmoteki Narodowej.

 

 

PROGRAM:

BRACIA LUMIÈRE - zestaw filmów
reż. Auguste Lumière, Louis Lumière, Francja 1895, 8’ (C) Institut Lumière 
Muzyka na żywo: Adrian Konarski
Kilkuminutowy zestaw filmów autorstwa braci Lumière, odrestaurowanych cyfrowo w 2015 roku przez Institut Lumière w Lyonie. W programie m.in. najsłynniejsze filmy w historii kinematografii: Wjazd pociągu na stację w La Ciotat czy Wyjście robotników z fabryki

 

FILMOWE OBRAZY STAREGO KRAKOWA - zestaw filmów
Polska 1913-1929, 36’ 
Muzyka na żywo: Adrian Konarski

Pionierzy polskiego filmu dokumentalnego uwiecznili na taśmie filmowej zarówno ważne wydarzenia, takie jak procesję Bożego Ciała, jak i codzienność królewskiego miasta. Widzowie będą spacerować po plantach z początku XX wieku, pojadą pierwszym tramwajem, dadzą się ponieść magii krakowskiej księżycowej nocy.

 

LUDZIE BEZ JUTRA
reż. Aleksander Hertz, Polska 1919, 80’
Muzyka na żywo: Szamburski/Zakrocki/Wypych

Tragiczna historia pewnego skandalicznego romansu w środowisku teatralnym. Sensacyjna fabuła filmu jest inspirowana autentyczną historią nieszczęśliwej miłości aktorki i rosyjskiego oficera.

 

Projekt Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu Kultura i dziedzictwo kulturowe Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

O MUZYKACH:
Adrian Konarski

Pianista, kompozytor muzyki filmowej, teatralnej i estradowej. Jego muzyka ma rozpoznawalny, melodyjny styl.

 

Szamburski/Zakrocki/Wypych

Paweł Szamburski - klarnety, mandolina, loop station, głos
Patryk Zakrocki - mbira, skrzypce, loop station, moog
Sebastian Wypych - kontrabas

 

Filmy prezentowane będą w wersji z polskimi i angielskimi napisami.

 | The films will be presented with Polish and English subtitles

 

BILETY:
obszar cenowy A: 35 zł
obszar cenowy B: 30 zł
obszar cenowy C: 25 zł

Informacje i rezerwacje: 12 424 45 25, 12 424 45 28.

Bilety dostępne w kasie Teatru J. Słowackiego oraz online: TUTAJ

 

GOSPODARZE JUBILEUSZU:

Bookmark and Share

archiwum