kpb

Sputnik nad Krakowem - replika 7. Festiwalu Filmów Rosyjskich


SPUTNIK NAD KRAKOWEM - replika 7. Festiwalu Filmów Rosyjskich
NOWE KINO ROSYJSKIE

25 - 29 listopada 2013


W dniach 25 - 29 listopada do Kina Pod Baranami ponownie zawita Sputnik z pięcioma filmami wyselekcjonowanymi spośród najnowszych produkcji rosyjskiej kinematografii. W programie krakowskiej repliki 7. Festiwalu Filmów Rosyjskich znajdą się cztery wyjątkowe i poruszające fabuły dotykające problemów mieszkańców współczesnej Rosji, a także nagrodzony na MFF w Wenecji dokument opowiadający historię autystycznego chłopca (Anton jest tuż obok). Filmy prezentowane w Kinie Pod Baranami gościły na licznych festiwalach filmowych, zdobywając uznanie międzynarodowej widowni, a także wyróżnienia i nagrody (m.in. główna nagroda na 23. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym w Soczi dla Będę przy tobie; najlepszy debiut tego samego festiwalu dla Aleksandra Kasatkina i jego obrazu Córka; Grand Prix Festiwalu Kina Wschodnioeuropejskiego GoEast w Wiesbaden dla filmu Żyć Wasilija Sigariewa).


PROGRAM:

poniedziałek, 25 listopada 2013, godz. 19.00
PRAGNIENIE
| ZHAZHDA
reż. Dmitrij Tiurin, Rosja 2013, 102’

wtorek, 26 listopada 2013, godz. 19.00
ŻYĆ
| ZHIT
reż. Wasilij Sigariew, Rosja 2012, 120’

środa, 27 listopada 2013, godz. 19.00
BĘDĘ PRZY TOBIE
| JA BUDU RJADOM
reż. Paweł Ruminow, Rosja 2012, 83’

czwartek, 28 listopada 2013, godz. 19.00
CÓRKA
| DOCH
reż. Aleksandr Kasatkin, Natalia Nazarowa, Rosja 2012, 110’

piątek, 29 listopada 2013, godz. 19.00
ANTON JEST TUŻ OBOK
| ANTON TUT RJADOM
reż. Lubow Arkus, Rosja 2012, 110’


BILETY:
16 zł
- normalny
14 zł - ulgowy
12 zł - senior
Karnet (5 filmów): 40 zł

Aby zarezerwować Karnet - prosimy o maila ( kasa@kinopodbaranami.pl ), telefon ( 12 423 07 68 ) lub info na Gadu-Gadu (GG 1: 5911809, GG 2: 41836732)



OPISY FILMÓW:

ANTON JEST TUŻ OBOK
| ANTON TUT RJADOM
reż. Lubow Arkus, Rosja 2012, 110’ (film dokumentalny)

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 2012: Srebrna Mysz

Jak poczuć ból drugiego człowieka? Bohaterem filmu jest autystyczny chłopiec, który żyje między zniszczonym mieszkaniem na obrzeżach wielkiego miasta a szpitalem psychiatrycznym. Przed kamerą znajduje się w momencie, gdy lada dzień zostanie pacjentem psychoneurologicznego internatu - miejsca, w którym ludzie z diagnozą jego choroby nie żyją długo. Autor - kamera - bohater. Odległość między nimi zmniejsza się, autor wchodzi w kadr i staje się bohaterem tej historii. Jednak nie jest to opowieść o tym, jak jeden człowiek pomógł drugiemu, a o tym, jak rozpoznał siebie w innym. O tym, że w każdym z nas żyje Inny, którego musimy codziennie zabijać po to, aby przeżyć.


BĘDĘ PRZY TOBIE | JA BUDU RJADOM
reż. Paweł Ruminow, Rosja 2012, 83’

23. Otwarty Rosyjski Festiwal Filmowy „Kinotawr” w Soczi: Nagroda główna

Inna to piękna, młoda, odnosząca sukcesy kobieta. Typowa przedstawicielka nowej rosyjskiej klasy średniej. Pracuje jako menadżerka w moskiewskiej restauracji, gdzie jest darzona szacunkiem i sympatią kolegów. W życiu Inny jest jedna szczególna osoba - jej sześcioletni syn Mitia. Chłopiec jest centrum świata matki, jej najlepszym przyjacielem i sprzymierzeńcem. Ich relacja jest pełna troski, zrozumienia i wsparcia. Niespodziewanie lekarze rozpoznają u Inny nieuleczalną chorobę. Od tej chwili najważniejsze staje się znalezienie nowych rodziców dla małego Mitii.


CÓRKA | DOCH
reż. Aleksandr Kasatkin, Natalia Nazarowa, Rosja 2012, 110’

6. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”: Grand Prix
Warszawski Festiwal Filmowy 2012: Nagroda FIPRESCI
23. Otwarty Rosyjski Festiwal Filmowy „Kinotawr” w Soczi: Najlepszy debiut
10. Festiwal „Amurska jesień”: Grand Prix


Inna mieszka ze swoim tatą i młodszym bratem w niewielkim mieście na prowincji. Przyjaźni się z Maszą, która wkrótce ginie z rąk grasującego w miasteczku seryjnego mordercy. Bohaterka poznaje na pogrzebie przyjaciółki syna duchownego Ilję, którego siostra również została zamordowana.


PRAGNIENIE | ZHAZHDA
reż. Dmitrij Tiurin, Rosja 2013, 102’

Życie Kostii dzieli się na dwie części. Przed i po Czeczenii. Rzecz nie w samej wojnie, ale w wypadku, do którego podczas niej doszło. Wybuch czołgu powoduje poważne poparzenia całego ciała. Chłopak ukrywa twarz, niechętnie obcuje ludźmi. Ból życia uśmierza hektolitrami alkoholu. Pewnego dnia dowiaduje się o zniknięciu swojego kolegi z wojska. Rusza na poszukiwania w wyniku których coś się w nim zmienia. Znów czuje się potrzebny. A dzięki relacji z cierpiącym na bezsenność synkiem sąsiadki Kostia wraca do swojej życiowej pasji - rysowania.


ŻYĆ | ZHIT
reż. Wasilij Sigariew, Rosja 2012, 120’

6. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”: II nagroda
Festiwal Kina Wschodnioeuropejskiego GoEast w Wiesbadenie: Grand Prix „Złota Lilia”, Nagroda FIPRESCI
23. Otwarty Rosyjski Festiwal Filmowy „Kinotawr” w Soczi: nagroda za reżyserię, nagroda za najlepsze zdjęcia, Nagroda Krytyki 

Bohaterowie filmu nagle i w okrutny sposób tracą bliskie im osoby. Tragedia pozbawi ich woli życia. Coś jednak sprawi, że przeciwstawią się swojemu przeznaczeniu i podejmą walkę o lepszą przyszłość. Czy uda im się pokonać samą śmierć?


SPOT:

Bookmark and Share

archiwum