kpb

Sprawiedliwy

tytuł oryginalny: Sprawiedliwy

reżyseria: Michał Szczerbic
aktorzy: Jacek Braciak, Aleksandra Hamkało, Urszula Grabowska, Jan Wieczorkowski, Katarzyna Dąbrowska, Anna Karczmarczyk, Ewelina Zawistowska, Maja Komorowska, Beata Tyszkiewicz, Olgierd Łukaszewicz, Tadeusz Bradecki, Tomasz Borkowski, Anna Grycewicz

czas trwania: 95 min.
produkcja: Polska 2015
premiera: 2016-02-19

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" 2015: nagroda za odkrycie aktorskie - Katarzyna Dąbrowska

Oparta na faktach poruszająca opowieść o polskich rodzinach gotowych zaryzykować wszystkim, by nieść pomoc żydowskiej dziewczynce w czasach, gdy najprostszy odruch serca wymaga największego bohaterstwa.

Scenarzysta obsypanej nagrodami Róży i producent znakomitego Jasminum debiutuje w roli reżysera filmu opartego na motywach jego rodzinnej historii.

Na ekranie plejada polskich gwiazd: Jacek Braciak, Aleksandra Hamkało, Urszula Grabowska, Jan Wieczorkowski, Beata Tyszkiewicz i Maja Komorowska.

Hanna (Hamkało) przyjeżdża do Polski, by odbyć podróż śladami swej przeszłości. Wyjechała stąd jako dziewczynka ocalona z wojennej zawieruchy, a wraca jako piękna, silna kobieta. Pamięta ludzi, którzy jej pomogli i miejsca, w których przeżyła dramatyczne dzieciństwo. Nie potrafi jednak pogodzić się z przeszłością. Ta podróż będzie dla niej powrotem do najtrudniejszych, ale i najważniejszych dni jej życia. Do prawdy o ludziach, którzy zaryzykowali wszystkim, by pomóc ukryć ją przed złem tego świata. I do Pajtka (Braciak), miejscowego dziwaka, który stał się jej najbliższym przyjacielem. On potrafił odnaleźć radość w najgorszych chwilach i sprawić, że mała samotna dziewczynka, czuła się bezpieczna i kochana. Spotkanie z nim po latach, może być dla Hanny nowym początkiem.

Twórca osadza akcję w rodzinnych okolicach południowej Kielecczyzny i wraca do czasów wojennej zawieruchy. W niezwykle osobisty, ale także bezpośredni sposób opowiada o losach niezwykłej przyjaźni pewnej małej, żydowskiej dziewczynki i wioskowego outsidera i dziwaka. To niemal historia rodzinna - Szczerbic tworząc swoich bohaterów wzorował się na prawdziwych postaciach, ludziach, których pamięta, czy to z opowieści, czy z własnych wspomnień.

Za zdjęcia odpowiada jeden z najbardziej wszechstronnych i doświadczonych polskich operatorów, Jacek Petrycki. Ilustrację dźwiękową filmu opracowała świetna etno-folkowa grupa Transkapela.


Kawałek świetnego kina z życiową mądrością prawdziwie pokazuje realia wojennej Polski. HistMag.org

Słodko-gorzka opowieść o naznaczonych wojną losach ludzi, o których niezłomności trzeba pamiętać. Film

Jacek Braciak po raz kolejny pokazuje, że jest szalenie wszechstronny (...), potrafi poruszyć i rozbawić, ma w sobie także pewną dozę tragizmu, a jego determinacja jest wiarygodna. Film.org.pl


ZWIASTUN:

Bookmark and Share